Je potřeba si připravovat plán "B". Obavy, že by Rusko neobnovilo dodávky plynu, ale nemám, uvedl Mikuláš Ferjenčík a nabídl vysvětlení

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2022

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí výrazně zvyšuje, reaguje tak na přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 z Ruska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si ráno připisovala zhruba 30 procent. Později se její růst zmírnil, kolem 08:30 SELČ vykazovala nárůst zhruba o 20 procent na 257 eur (asi 6300 Kč) za megawatthodinu (MWh). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila experta Pirátů v ekonomické oblasti Mikuláše Ferjenčíka (35), který odpověděl na dotaz, jak se se současnou situací v rámci energetické krize má ČR vyrovnat. Přiblížil i svůj pohled na velmi silné téma - zda Rusko už dodávky plynu do Evropy neobnoví.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v pátek večer oznámila, že údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění proto zůstane plynovod mimo provoz. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

"Pokud jde o energetickou krizi, tak je zásadní, aby vláda - potažmo pan premiér Fiala a pan ministr Síkela - vyjednala celoevropské řešení, které povede k nějakému cenovému stropu. A současně je potřeba připravovat si plán »B«, a to z důvodu, pokud by se to vyjednat na celoevropské úrovni nepodařilo. To znamená, abychom nebyli úplně ztraceni. To je velký úkol pro vládu - řešit věc efektivně na celoevropské úrovni a připravovat se na nejhorší, kdyby se to nepodařilo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík, který po debaklu Pirátů v loňských říjnových volbách neobhájil svůj mandát. V současnosti je ale zpět ve Sněmovně, dělá asistenta pirátskému kolegovi Jakubu Michálkovi (33).

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Nejistota kolem dodávek z Ruska vyvolává obavy z nedostatku plynu v Evropě v zimních měsících. To tlačí vzhůru evropské ceny plynu i elektřiny. Evropská unie nyní zvažuje různá opatření ve snaze omezit růst nákladů na energie, který má negativní dopady na unijní ekonomiku i na životní úroveň obyvatel.

Pokud jde o dodávky ruského plynu do Evropy, někdejší výrazný politik je přesvědčen, že Rusko dodávky plynu obnoví. "Neobávám se, že by Rus vypnul dlouhodobě plyn do Evropy, tedy alespoň pro nadcházející zimu, protože v současnosti dodávají plynu minimálně, navíc nyní vůbec. Dopad do cen bude obrovský, ale jsem přesvědčen, že to opět pustí, protože by se jinak připravili o zdroje, ze kterých financují válku na Ukrajině," přiblížil svůj pohled na současnou situaci pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík.

Před rokem se velkoobchodní cena plynu v Evropě nacházela těsně pod 30 eury a před dvěma lety se pohybovala kolem 15 eur za MWh. Zvyšovat se začala už loni na podzim, podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po invazi ruských vojsk na Ukrajinu letos v únoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.