Jeden odhalený pozitivní školák nás stojí 250 tisíc, zlobí se primář Bohoněk. Testování podle něj probíhá od začátku špatně

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) oznámil, že plošné testování žáků a studentů na covid-19 po tomto týdnu skončí. Ministr to zdůvodnil tím, že situace ve školách je nyní dobrá. Primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk spočítal, kolik stálo zachycení pozitivního případu v českých školách, podle něj jeden pozitivní test stál čtvrt milionu korun. "Já se od počátku stavím negativně k nastavenému systému screeningu této infekce. Nehledě na to, že antigenní screenigové testování je opravdu odborný nesmysl," uvedl Miloš Bohoněk pro ŽivotvČesku.cz.

Ohledně plošného testování žáků a studentů během září panovala v Česku zjitřená debata. Část odborníků se stavěla proti používání antigenních testů s tím, že mají velkou chybovost a jsou nespolehlivé, tudíž nemohou poskytnout reálný obraz toho, jak vysoká je virová nálož mezi českými dětmi.

Primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk na svém facebookovém profilu uveřejnil výpočet toho, kolik testování stálo a jak vysoká byla míra záchytu pozitivních jedinců.

"Do škol nastoupilo celkem 1.380.000 žáků, 111 bylo zjištěných pozitivních, to je 0.008 %. Jeden Ag test stojí cca 20 Kč, to je 27.600.000 Kč. Jeden pozitivní výsledek tak stojí 250.000 Kč," vypočítal Miloš Bohoněk a ptal se, zda jsou takové finanční náklady v pořádku.

Podle ministra Adama Vojtěcha bylo otestováno přes milion dětí. Data ke zpracování dodalo 90 procent škol. K 8. září bylo pozitivně testováno nakonec 116 případů. I tak se jedná o malý záchyt, na který ministerstvo zdravotnictví reagovalo. Adam Vojtěch oznámil, že situace ve školách se nezhoršuje a plošné testování dětí na koronavirus po tomto týdnu v celé zemi skončí. Vojtěch nevyloučil, že při zhoršení situace by se mohlo k testování ve školách zase přistoupit, ale již lokálně.

Celý koncept plošného testování ve společnosti ale lékař Miloš Bohoněk dál kritizuje. "Já se od počátku stavím negativně k nastavenému systému screeningu této infekce, ať již PCR nebo antigenní testy. Nehledě na to, že antigenní screeningové testování je opravdu odborný nesmysl, který generuje pouze náklady a žádné výsledky," uvedl Miloš Bohoněk pro ŽivotvČesku.cz.

"Osobně si myslím, že paušální PCR screening je špatně. Je to tak, že dokud budeme testovat, tak budeme pořád virus nacházet. Nikdy ale nevíme, co přesně ten nález znamená - zda je to mrtvý virus či živý virus, vyšetření také platí pouze v daném okamžiku, narozdíl od protilátkového testu. U protilátek vím, že když je mám, tak je budu mít minimálně několik měsíců nebo let. U PCR testování jsem ale pozitivní teď hned, zítra nebo už za hodinu pozitivní být nemusím a naopak. Mimo jiné záleží na tom, jak se odběr udělá, zda se odebírající personál »trefí« do části sliznice, kde se virová nukleová kyselina nachází. Screeningová PCR metoda je tedy z tohoto pohledu nesmysl a dokud se bude testovat, tak se »virus« bude nacházet. A k tomu se pak logicky dál bude diskutovat, zda se to má platit, či nemá platit. Je nutné si uvědomit, že veřejné pojištění jsou také naše peníze, také nejsou zadarmo. Prosté náklady na PCR test stojí 400 až 500 korun, to jsou náklady bez práce. Prosté náklady na protilátkový test stojí maximálně 200 korun. Jsou tedy minimálně poloviční, a přitom mají podstatně delší vypovídací hodnotu než PCR," uvedl pro ŽivotvČesku.cz primář Ústřední vojenské nemocnice.

Podobný názor má vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě Hana Zelená. Podle ní je zásadním ukazatelem, kterým by se vláda měla řídit, počet hospitalizovaných pacientů, nikoliv počet pozitivních testů. "Pokud dál budeme intenzivně testovat, jako testujeme dosud, tak počet případů začne narůstat, ale nebude to provázeno vyšším počtem vážných průběhů a hospitalizací. Covid-19 se začne chovat jako běžné respirační onemocnění. Pokud bychom k tomu začali přistupovat tak, jako jsme se dosud chovali k respiračním nemocem, tedy že bychom začali vyšetřovat jen lidi, kteří jsou skutečně vážně nemocní, tak se nějaký pozitivní případ najde, ale nebude to v epidemických číslech. Situace je ale taková, jaká je, takže předpokládám, že se dál budou testovat i ti, kteří nemají příznaky. Tím v podstatě těch pozitivních případů zachytíme daleko více, takže ty počty budou narůstat, ale podle mě nebudou narůstat počty hospitalizací," sdělila viroložka pro pro ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.