Reklama:

Jejich revírem je les. Jejich tempo je nepříjemné. Jejich protivníky jsou lidé. Jmenuje se kloš a jeho přezdívka je "okřídlené klíště"

Kloš jelení - Ilustrační snímek
Kloš jelení – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 4. 2022

Vstup do jejich revíru může pro člověka představovat poměrně nepříjemné setkání. I když nejde zcela o nálety, které by byly cílené, tak kloš jelení dokáže znepříjemnit život. Podle parazitologa z Přírodovědecké fakulty UK Jana Votýpky (48), který o dvoukřídlém hmyzu z čeledi klošovitých pro ŽivotvČesku.cz promluvil, není člověku nebezpečný. Kousnout ale rozhodně může.

Reklama:

"Při pohybech po kůži, ve vlasech a vousech vyvolává nepříjemný pocit svědění, navíc má celkem velké drápky na nohách, čímž při pohybu pocitově škrábe. K bodnutí sice může dojít, ale jen výjimečně," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Houbařská sezóna se pozvolna začíná dostávat do svého ostrého startu, i když do ideálu, kdy se sbírají nejběžnější druhy, ještě pár týdnů a pořádná »sprcha z nebe« chybí. Ale malý ektoparazit se už teď s nadsázkou řečeno začíná těšit, až návštěvníky svého teritoria začne trápit.

Reklama:

»Otrava« dosahující délky 4,5–5 milimetrů se v lesích nejhojněji vyskytuje od začátku září do začátku prosince. Jeho potravou je sání krve, zejména u zvířat - člověk pro něj představuje spíše omyl než cíl, lidskou krev nesaje. Kdo se s ním ale setkal v lese, ví, že setkání radost nepřináší.

"Je potřeba říct, že v současné době jsou na našem území dva druhy klošů jeleních. Původní (Lipoptena cervi) kloš jelení je především hostitelem na vysoké zvěři, jak napovídá české i latinské jméno. Na člověka nalétává poměrně málo. Druhý druh (Lipoptena fotisetosa) nemá české jméno. Je v posledních zhruba deseti až patnácti letech na vzestupu a představuje »onoho« kloše, který často nalétává na lidi při pohybu v lesích. S kloši se člověk nejčastěji setká právě tam, ať už v jehličnatých nebo v listnatých porostech, a to na celém území České republiky. Nicméně ve vyšších polohách je četnost náletů poněkud nižší. Vždy však záleží na lokálních podmínkách a nelze je nějak paušalizovat. Obecně jsou ale tito kloši vázáni na les," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jan Votýpka, parazitolog z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Kloš jelení se dokáže pevně držet na kůži nebo v srsti, případně na oděvu. Důvodem je, že má nohy směřující do stran a jsou opatřeny drápky - zbavit se ho, představuje poměrně náročnou úlohu.

"Jsou skutečně otravní. K bodnutí může dojít, ale to jen výjimečně. Důležité je, že šance přenosu původců onemocnění, například bakterií a podobně, zůstává opravdu mizivá," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník s tím, že mladý kloš má čirá křídla. Používá je ale jen k nalezení hostitele. Paradoxem je, že není moc dobrý letec. V momentě, kdy se kloš usadí na hostiteli, křídla se odlomí.

"Výskyt záleží na lokálních podmínkách. To znamená typu lesa, terénu, orientaci, nadmořské výšce a tak dále, rovněž na aktuálním počasí. Obecně je možno říci, že hlavní aktivita kloše je od června do poloviny října," dodal Jan Votýpka pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: