Jiří Paroubek má jasno, kdo se stane novou hlavou státu po Miloši Zemanovi. Ostatní označil za nevhodné

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2022

Jen devět kandidátů má šanci uspět a stát se budoucí hlavou státu. K volbám je zaregistrovalo ministerstvo vnitra - nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizovaly dosavadní předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů. Vnitro odmítlo 12 kandidátních listin. Důvodem byly nedostatky a jednu přihlášku pro její pozdní předložení. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého premiéra Jiřího Paroubka (70), kdo podle něj má největší šance stát se nástupcem dosluhující hlavy státu Miloše Zemana (78). Řekl tři jména.

Někdejšího předsedu vlády a bývalého šéfa ČSSD nepřekvapilo, že do hry se dostalo jen devět kandidátů. "Myslím, že je to... s ohledem na naprostou nevhodnost většiny z nich. A ti ostatní byli ještě horší, takže se jen zúžilo startovací pole," zamyslel se bývalý politik pro ŽivotvČesku.cz.

O Hrad se podle registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Kdo z nich má největší šanci, v tom má Jiří Paroubek naprosto jasno. "Myslím si, že velké šance má Andrej Babiš, generál Pavel a Danuše Nerudová. V tomto pořadí bych to viděl," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek, který podle svých slov nejvíce důvěřuje Andreji Babišovi.

Ministerstvo odmítlo registrovat některé z kandidátů, a to z důvodu, že část občanských podpisů na podporu jejich kandidatur označilo jako neplatné. Odmítnutí kandidáti se budou moci do 30. listopadu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.