Jiří Paroubek se při dotazu, proč by nevolil Danuši Nerudovou a Petra Pavla, začal lehce vztekat. Pak emotivně odpověděl

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2022

Prezidentské volby jsou už prakticky za rohem. Předseda ANO Andrej Babiš (68) by se v prezidentské volbě podle posledního volebního modelu agentury Median nedostal do druhého kola. Se ziskem 24,5 procenta hlasů poprvé skončil třetí. Rozestupy mezi trojicí kandidátů s největší podporou jsou ale těsné. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého předsedu vlády Jiřího Paroubka (70) s dotazem, komu věnuje svůj hlas ze současných možností. Z jeho slov vyplynulo, že není definitivně rozhodnut, ale rozhodně by nevolil ekonomku Danuši Nerudovou (43) a generála Petra Pavla (61). Na otázku, co je důvodem, s ním začaly znatelně cloumat emoce.

Podle průzkumu by vítězný generál Petr Pavel dostal 28 procent, druhá ekonomka Danuše Nerudová 27,5 procenta hlasů. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity by v případném druhém kole Pavla pravděpodobně porazila.

V hypotetickém druhém kole by Nerudová porazila Pavla poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Pokud by do druhého kola postoupil předseda ANO, prohrál by podle modelu s Pavlem i Nerudovou, a to poměrem 37 ku 63 procentům, respektive 36 ku 64 procentům. Všechny tři scénáře ale předpokládají vysokou volební účast, upozorňuje Median.

Důchodce a bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek na dotaz redakce emotivně vysvětlil, co mu na Danuši Nerudové a Petru Pavlovi vadí.

"Generál Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová jsou stejná krevní skupina jako vláda. A já tuhle vládu nechci. Je špatná, pracuje proti národnímu zájmu. Za tento rok a za příští rok se zvýší ceny zboží, služeb, potravin vlivem inflace. Dochází k poklesu životní úrovně lidí a tahle vláda nedělá nic, co by vedlo ke konci konfliktu na Ukrajině. Ještě naopak přilévají olej do ohně a já nic takového nechci. Nechci mít nějakou ozvěnu podobných názorů a neschopnosti na Hradě," vychrlil ze sebe emotivně Jiří Paroubek s tím, že definitivně není rozhodnut, komu dá hlas z prezidentských kandidátů, proto nebude vyslovovat žádné jméno.

Babiš podle průzkumu sbírá podporu zejména mezi penzisty ve věku 65 let a více a mezi absolventy středních škol bez maturity. Nerudovou a Pavla preferují především absolventi vysokých škol a středních škol s maturitou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.