Jiří Paroubek: Vláda bude do Vánoc. Ať si to zkusí s covidem i energetikou

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Jednání o sestavení nové vlády by mohla být úspěšná ještě do letošních Vánoc, to si myslí bývalý premiér Jiří Paroubek (69), který se zároveň domnívá, že vliv na to nebude mít zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana (77), který je nadále hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici. Už za pár dní by koalice Spolu a Pirátů se Starosty měly představit složení nové vlády. Kabinet Petra Fialy (57) bude vznikat uprostřed sílící epidemie koronaviru a podzimní vlnu nákazy bude muset řešit.

"Myslím, že nová vláda bude do Vánoc. Jsem přesvědčen, že je dobře, že Andrej Babiš se rozhodl pro opozici, o to více v současné situaci. Ať si to nová vláda zkusí zejména v rámci covidu a energetiky," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek, který dal najevo, s čím se nová vláda bude muset potýkat a rozhodně nebude mít lehký start.

Zástupci koalic se shodují a veřejně dávají najevo, že nová protiepidemická opatření chtějí veřejnosti vysvětlovat lépe, než to dělala vláda Andreje Babiše.

O stavu prezidenta Miloše Zemana, který se léčí na klinice intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, se poradí nově vzniklé lékařské konzilium. Kvůli vážnému zdravotnímu stavu prezidenta republiky začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) minulé pondělí zveřejnil zprávu Ústřední vojenské nemocnice, kterou si vyžádal, podle níž není Zeman v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu je navíc krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech. Poslanci a senátoři proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na předsedu vlády a Sněmovny podle článku 66 ústavy.

Konzilium by mělo příští týden dostat lékařské podklady k Zemanově stavu, které následně bude analyzovat a poradí se, jaký výstup učiní. Podle Jiří Paroubka by ale k aktivaci článku 66 ústavy nemuselo dojít.

"Záleží na tom, jestli se dá prezident zdravotně dohromady a potom bude velmi těžké článek 66 ústavy uplatnit, i když by si to někteří přáli. Ale myslím, že uplatněn nebude," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Prezident je v péči ÚVN od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a šéfa ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly, podle nepotvrzených informací médií má Zeman vážné problémy s játry.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.