Již potřetí bude Sněmovna jednat o nedůvěře Fialově vládě. Opozici vadí Rakušan jako šéf vnitra. Politolog objasnil, co bývá skutečným cílem

Petr Fiala a Marian Jurečka
Petr Fiala a Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2023

Komentář: Poslanci se sejdou dnes dopoledne k jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). Svolání schůze podnítilo opoziční ANO. Zástupci hnutí považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan. Koaliční politici ho ale hájí. Jednání o nedůvěře vládě bude v nynějším volebním období třetí. Opozice ke svržení kabinetu dostatečný počet hlasů nemá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politologa Josefa Mlejnka z katedry politologie UK s dotazem, jaký význam má další jednání o nedůvěře Fialově vládě, když se »stoosmičkou« situaci jako v předchozích případech nejpravděpodobněji ustojí. Z jeho slov vyplynulo, že jde především o »marketing«.

"Jde o dopad na veřejné mínění. Opozice sází na to, že veřejnost to pochopí tak, že se bije za její zájmy. A že pokud jsou nějaké problémy, tak se snaží je i přes jasný neúspěch řešit. Jde zároveň i o mediální pozornost," popsal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Josef Mlejnek.

Politici ANO poukazují na to, že Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Fiala se za Rakušana několikrát veřejně postavil, opakoval, že má stále jeho důvěru. Opozici vinil z toho, že se snaží "recyklovat staré kauzy". Rakušan tvrdil, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, prakticky ho nevyužíval a se zmiňovanou skupinou v kontaktu nikdy nebyl.

Zástupci koaličních stran označili minulý týden postup ANO za legitimní, ale za zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře. Aby kabinet padl, pro vyslovení nedůvěry by muselo aktivně hlasovat nejméně 101 poslanců. Koalice má ve dvousetčlenné Sněmovně 108 poslanců, opoziční ANO a SPD dohromady 91. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO. Opozice navíc nemůže počítat s hlasem dlouhodobě nemocného Jaroslava Bašty (SPD).

Před samotným hlasováním se očekává mnohahodinová diskuse. Vystoupit chtějí členové vlády s obhajobou svých kroků v čele ministerstev. Je možné, že se schůze protáhne do středy.

Z dosavadních 18 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl za dobu samostatné České republiky jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila kabinet premiéra ODS Mirka Topolánka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.