Jsme suverénně připravení, přetížení zdravotnictví nehrozí, říká Roman Šmucler. Důvody nových opatření jsou podle něj jiné

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od konce dubna. Ve čtvrtek přibylo 3638 nakažených, což je o 2102 více než před týdnem. Na zrychlující tempo epidemie dosluhující vláda zareagovala zavedením nových opatření, která budou v platnosti od 25. října či 1. listopadu. Podle lékaře jsou ale spíše reakcí na tlak ze strany médií a veřejnosti. "V takové atmosféře je prakticky nemožné něco neudělat. Jde nyní spíš o politická kritéria, nemá to nic společného s medicínou," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler (52).

Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a zemřelých. Po středečním jednání vlády proto byla oznámena nová opatření. Preventivní testy na covid-19 budou hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Personál restaurací podle ministra zdravotnictví bude muset kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti a také bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť.

"Máte spoustu lidí, kteří jsou vyděšení a z těch opatření je vidět, že jde i trochu o snahu vyhovět médiím. Po dlouhé době jsem poslouchal rádio a slyšel jsem, jak v něm útočili na nemocniční lékaře a kdekoho jiného. Ptali se, jestli není potřeba přitvrdit, kolik bude mrtvých, když vláda nic neudělá a v takové atmosféře je prakticky nemožné něco neudělat. Odcházející vláda udělala tato opatření, ale asi není možné, aby to mělo efekt, že virus zmizí a zachytíme ho. Samozřejmě je ale těžké odolat lidem, kteří na vládu útočí. Je to politika," řekl k novým opatřením pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler.

Podle Romana Šmuclera by bylo lepší se držet toho, na čem byli odborníci dohodnutí. "My jsme řekli, ale nevím, jestli to tak bude, po tlaku médií asi ne, že se bude sledovat, kolik je obsazených nemocničních postelí a jak je zatížené zdravotnictví. Někde jsem viděl čísla, že velké nemocnice mají třeba 12 nebo 13 lidí s covidem. Samozřejmě je to o tom, že je zcela zjevné, že předtím se zdravotnický systém nepřetížil a nyní to nehrozí vůbec. Jde nyní spíš o politická kritéria, nemá to nic společného s medicínou. Kdo chtěl, ten se očkoval, máme plné sklady léků, z medicínského hlediska jsme suverénně připravení," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz lékař, co by letos hrozit nemělo.

Dosluhující vláda původně nová opatření zavádět nechtěla a chtěla počkat na shodu s budoucí vládou, případně nechat řízení epidemické situace už zcela na ní. Ať už má nová vláda v plánu cokoliv, podle Romana Šmuclera by s tím měla seznámit národ, který by se na nadcházející týdny a měsíce rád připravil.

"Pravděpodobná budoucí vláda střídavě kritizovala Andreje Babiše za to, že zavíral moc, nebo málo, závěrečná politika ale byla taková, že ho kritizovali za to, že zavíral Česko málo. Nabízelo by se tedy, že udělají přísnější opatření, ale třeba ne. Lidi potřebují plánovat a chtějí vědět, co nová vláda udělá. Hospodští chtějí vědět, kolik mohou koupit věcí, lidé chtějí vědět, zda továrny budou fungovat. Doufám, že plány budoucí vlády budou racionální, protože už všichni vidí, jak byla opatření ukončena ve Švédsku, Dánsku či ve Velké Británii. To, že na podzim stoupá počet lidí s virózou, asi není úplně šokující," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.