Kadeřnictví a služby jen pro otestované, říká Havlíček. Všichni budou podvádět, varuje manikérka

Ilustrační foto - Kadeřnictví
Ilustrační foto – Kadeřnictví
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2021

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) uvažuje nad tím, že se otevřou kadeřnictví a další služby. Klienti ale budou muset být otestovaní. "Bude se s tím podvádět, po nikom nesmím požadovat občanský průkaz," uvedla pro ŽivotvČesku.cz podnikatelka Simona Tomová, která se živí jako manikérka.

V další fázi rozvolňování by se měly otevírat kadeřnictví, kosmetické salony či masážní salony. Tedy služby, kde se potkávají pouze dvě osoby - klient a ten, kdo službu nabízí. Podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka by tento scénář při příznivé epidemické situaci mohl nastat za 14 dnů.

Ministr v rozhovoru pro TV Nova ale zdůraznil, že služby budou moci využívat jen lidé, kteří se nechají otestovat. Otázkou je, zda vláda bude vyžadovat dražší a průkaznější PCR test, nebo se spokojí s antigenními testy.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila pražskou manikérku Simonu Tomovou. Ta si nedovede představit, jak bude její podnikání probíhat v praxi. "Pokud to bude na principu antigenního testu, tak si myslím, že moje klientky ty peníze navíc dají. I když pro mnoho lidí je neřešitelná i cena antigenního testu. Budou si to muset zaplatit před každou návštěvou manikérky? Nebo jim to budu platit já? Nevím, jak to plánují. Pokud by byl nutný PCR test, tak je to asi konec podnikání. Nechápu, proč PCR testy nejsou třeba za 100 korun, to by si snad lidé dali," zamyslela se nad testováním pro ŽivotvČesku.cz podnikatelka, která má obavy, že s testy se bude podvádět.

"Obávám se, aby se testy neposílaly přes SMS a nebyly v tom podvody. Já po klientech nemohu považovat občanský průkaz a ani ten test, nemám k tomu oprávnění," upozornila Simona Tomová pro ŽivotvČesku.cz. Sama nepředpokládá, že se jí všechny zákaznice navrátí.

"Je to už nyní velký zásah, od prosince jsme doma a klientela se už neobnoví. Moc nechápu, proč nemohu mít otevřeno už nyní. Já mám v provozovně jen jednoho člověka, oba máme respirátor, větrá se... Nechápu, proč se dvě osoby nesmí setkat. Jsem zastáncem toho, aby byla prevence a epidemie se hlídala, rozhodně nejsem popírač, ale nechápu, proč nemohu podnikat. Plno žen si nehty stříhá doma, nebo chodí načerno k Asiatkám, které jedou dál. Myslím, že kadeřnictví či manikérky budou bojovat o přežití," dodala pro ŽivotvČesku.cz podnikatelka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.