Žádné roušky, žádné testy. Škola v Semilech nerespektuje nařízení. Ředitele přesvědčuje hygiena

Ilustrační snímek - Škola
Ilustrační snímek – Škola
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2021

Od pondělí je možný návrat žáků do škol, děti ale musí dvakrát týdně absolvovat test na koronavirus. Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký se rozhodl vládní nařízení nerespektovat. Zřizovatel školy je město. Starostka Semil Lena Mlejnková bude ve spolupráci s hygienou zjišťovat, co se ve škole reálně děje. "Budeme tu situaci řešit. Je to velmi citlivé téma, jedná se o děti," sdělila starostka pro ŽivotvČesku.cz.

"Situace je taková, že od samého počátku odmítám komunikovat s médii. Prohlášení se objeví během dneška na webových stránkách. Děkuji za pochopení a nezlobte se," řekl ředitel školy Ivan Semecký pro ŽivotvČesku.cz, když ho redaktoři v pondělí ráno kontaktovali. Škola podle dostupných informací nerespektuje vládní nařízení.

Na škole v Semilech se netestuje a roušky se používají jen ve společných prostorách. Rodiče dětí dostali od ředitele dokonce dopis, ve kterém je informoval, jakým způsobem škola po 12. dubnu bude jednat. Zřizovatelem školy je město.

"Budeme tu situaci řešit. Je to velmi citlivé téma, jedná se o děti. S panem ředitelem jsem komunikovala. Budeme postupovat v součinnosti s krajskou hygienickou stanicí. Zřizovatel v tomto směru nemá moc silnou roli, to vládní nařízení plnohodnotně přenáší zodpovědnost na ředitele školy. Zřizovatel se musí pokusit ředitele přesvědčit, aby se nařízení dodržovala. Nechci ale dát na to, co se pohybuje v mediálním prostoru, budeme zjišťovat, co se ve škole reálně děje. Postupujeme podle zákona, jdeme přes kontrolní systém. V každém případě je to velmi složité téma. Lidsky to možná i chápu, ale jako zřizovatel nemohu dovolit, aby se něco porušovalo," řekla pro ŽivotvČesku.cz starostka Semil Lena Mlejnková.

Asociace waldorfských škol ČR proti rouškám ve školách protestuje dlouhodobě. "Asociace požaduje zrušení povinnosti nošení roušek. Děti nejsou schopné dlouhodobě nosit roušku a mnohokrát denně s ní správně manipulovat v souladu s hygienickými doporučeními (nesahání si na roušku nebo obličej, výměna roušky po každém sundání i zvlhnutí, dezinfekce rukou po každé výměně – tj. min. 10x za den). Zdravotní aspekt nařízení se tedy kompletně vytrácí. Nošení roušek má likvidační účinky na pedagogickou i sociální funkci školy. Při vzájemné komunikaci se děti učí empatii a dalším sociálním dovednostem z nonverbálních projevů druhých, z mimiky tváře. Pro prospívání dětí je důležitý pocit well-beingu, zarouškované školní prostředí se stalo pro děti nesnesitelným jak duševně, tak sociálně," stojí v prohlášení, které asociace adresovala na ministerstva školství a zdravotnictví a také premiérovi ČR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.