Kadeřnictví mají přednost, restaurace musí čekat. Milan Kubek uvedl, jak bude probíhat rozvolnění

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 4. 2021

Opatrný optimismus a vyhlídky na rozvolnění, ale také obavy z toho, že situace se může kdykoliv vrátit k negativnímu vývoji. Tak vnímá současnou fázi boje s epidemií prezident České lékařské komory Milan Kubek (53). "V nemocnicích jsou pořád tisíce lidí. Rozvolňovací opatření musí být pozvolná," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Celosvětový boj s pandemií koronaviru trvá téměř rok a půl. Náročné měsíce má za sebou také Česká republika, kde se konečně po sérii tvrdých opatření, mezi které patřil zákaz cestovat mezi okresy či uzavřené školy, podařilo křivku otočit opačným směrem.

V úterý bylo potvrzeno 3787 případů covidu, to je o čtvrtinu méně než před týdnem. Dále ubývá i zemřelých, od 11. dubna se počet úmrtí drží pod 100 za den. K 21. dubnu bylo v českých nemocnicích s nemocí covid-19 hospitalizováno 4108 lidí.

Od víkendu se zdá, že koronavirus opouští také mediální prostor, protože podstatnou část pozornosti dostává krize mezi Českou republikou a Ruskem. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ale varuje, že je to jen zdání. Covid tu pořád je.

"Covid samozřejmě nezmizel. Čím budeme nedbalejší, tím se covidu bude více dařit. Rozvolňovací opatření musí být pozvolná. Množství viru v populaci je pořád obrovské. Při rozvolňování bychom měli postupovat podle stanovených priorit, hlavní jsou pořád školy a návrat žáků do lavic. Tady znovu říkám, že je škoda, že se používají antigenní testy a nikoliv citlivější a pro děti šetrnější PCR testy - škoda tohoto rozhodnutí. Antigenní testy je tedy nutné alespoň používat správně a samozřejmě dodržovat hygienické normy," uvedl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že rozvolňovací proces musí být pozvolný a opatrný. Každý krok je nutné v čase zhodnotit a pak případně přistoupit k dalšímu. Podle Milana Kubka by se po vyhodnocení dat z českých škol mohlo přistoupit k uvolňování služeb, kde se setkává klient a poskytovatel služby.

"Odborníci budou diskutovat o službách, které nejdou dělat přes internet - to znamená služby jako je například kadeřnictví či pedikúra. Nelze rozvolnit vše najednou, takže služba typu pohostinství bude muset zase počkat," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

Podle Milana Kubka pořád není vyloučené, že by se v Česku mohla vzedmout další koronavirová vlna. "Samozřejmě stát se to může, pokud budeme bezhlavě rozvolňovat. Na jednu stranu máme část obyvatel naočkovanou, část má imunitu pro prodělané nemoci, ale na straně druhé si musíme uvědomit, že v nemocnicích jsou pořád tisíce lidí s covidem. Zdravotnictví se potřebuje nadechnout, je nutné obnovit normální provoz a začít v nemocnicích poskytovat standardní péči, která nesouvisí s covidem a která byla odkládána," zdůraznil šéf ČLK.

"Nesmíme si zahrávat. Pokud by se tady objevila další mutace, může znovu rychle dojít k přehlcení nemocnic. Když už jsme vydrželi tak dlouho, tak je nutné být ještě chvíli trpěliví. Já už říkal dříve, že to je podle mě jeden z úkolů pro nového ministra zdravotnictví, aby přesvědčil veřejnost, že opatření je nutné dodržovat, i když nejsou podepřena nouzovým stavem," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.