Kandidátka na prezidentku zavzpomínala na dětství. Kláru Long Slámovou byste jako maličkou blondýnku nepoznali

Klára Long Slámová jako malá holčička.
Klára Long Slámová jako malá holčička.
Foto: Se svolením Kláry Long Slámové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2021

Právnička Klára Long Slámová (43), která v květnu ohlásila kandidaturu na prezidentku České republiky, zavzpomínala na své dětství a školní léta. Pro ŽivotvČesku.cz poskytla fotky z rodinného archivu a řekla, kdo patřil mezi její hrdiny a idoly. "Měla jsem ráda Pyšnou princeznu, ale nejvíce jsem milovala film Lucie, postrach ulice, Lucii jsem prostě zbožňovala a chtěla jsem být jako ona," přiznala pražská advokátka.

Klára Long Slámová pochází z Jindřichova Hradce z rodiny, kde se vždy dbalo na vzdělání. Ona sama dnes říká, že se ani učit moc nemusela, učivo do ní prý »padalo« tak nějak samo.

"Když se mě ptáte, jaké předměty mě ve škole bavily, tak vlastně úplně všechny. Ale neřekla bych, že jsem byla nějaká »​šprtka«, spíše jsem měla výhodu, že jsem se moc nemusela učit a dobré známky držely dlouhodobě, pořádně jsem se učila vlastně až na maturitu," zavzpomínala pro ŽivotvČesku.cz žena, jejíž otec studoval medicínu, ale pak odešel na filozofickou fakultu. Matce cestu na vysokou školu zastavil komunistický režim.

"Můj otec studoval chvíli medicínu, ale nebavilo ho to, a tak šel studovat historii, politologii a filozofii. Maminka je vystudovaná ekonomka, bohužel při zaměstnání si nemohla dodělat práva, protože za komunistů jí to zaměstnavatel nepovolil, už měla děti a potřebovala od něj povolení... V současnosti si plno lidí neuvědomuje, jak to bylo, a dnes se bere právo na vzdělání jako samozřejmost," popsala žena, která chce dobýt Hrad, jak se před rokem 1989 přistupovalo ke vzdělání.

Maličká Klára chtěla od dětství být lékařkou, i když se smíchem říká, že samozřejmě nechyběla fáze, kdy se chtěla starat o nemocná zvířátka a stát se zvěrolékařkou. Na studium měla vždy čistou hlavu, protože říká, že na základce se jen tak nezamilovala a kluky moc neřešila. To daleko více milovala oříškovou pochoutku.

"K jídlu jsem měla nejraději těstoviny všech druhů a hodně jsem měla ráda nugetu, oboje mi vydrželo do dneška. Co z jídla nemusím, to je syrová cibule, to mi také vydrželo do dnešních dnů," dodala se smíchem, že mnoho věcí se u ní časem změnilo, ale chutě zůstaly stejné.

Mezi hrdinky dětského světa patřily klasické princezny a pak jedna rebelka, která v obchodě ukradla plastelínu.

"Jako malá jsem měla ráda Popelku, Mrazíka a Pyšnou princeznu, pak se objevily disneyovky a hodně mě bavili My všichni z Kačerova. Ale nejvíce jsem milovala film Lucie, postrach ulice. Lucii jsem prostě zbožňovala a chtěla jsem být jako ona, když kradla tu plastelínu, tak jsem se bála a fandila jí a s napětím sledovala, jak ty prstíčky jedou po regálu... Líbilo se mi, jak byla hrozně moc akční," přiznala pro ŽivotvČesku.cz žena, která by si moc přála, aby se na Hrad s novým prezidentem či prezidentkou vrátila nejen slušnost, ale také zájem o obyčejné lidi, na které v současné době politici někdy zapomínají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.