Karel Havlíček se pustil do ministra Síkely kvůli cenám energií. Označil ho za večerníčkového "Pata a Mata" a promluvil o cenách

Jozef Síkela
Jozef Síkela
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 11. 2023

Komentář: Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová ve středu dopoledne odevzdala podpisy k vyvolání další mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k cenám energií. Schůze musí být svolána do deseti dní od odevzdání podpisů. Co stojí za tím, že si příští rok lidé i firmy připlatí za energie, pro ŽivotvČesku.cz přiblížil bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček. Z jeho slov vyplynulo, že vinu dává svému nástupci – ministru Jozefu Síkelovi.

"Energie se zdraží. Pro někoho to bude o jednotky procent, pro někoho o desítky procent. A nezdraží se jen elektřina, ale zdraží se i teplo. A je to z důvodu »patmatovské politiky« pana ministra Síkely. On je to takový Pat a Mat, že kdyby byla soutěž v nešikovnosti »Patů a Matů«, tak skončí čtvrtý. Pro domácnosti je to samozřejmě finanční zátěž, ale také tu máme firmy, které kvůli tomu přijdou o konkurenceschopnost, což je zásadní problém," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček.

Pokud jde o přesnější data, pro domácnosti navrhuje Energetický regulační úřad (ERÚ) meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent a u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. "Nechali jsme si udělat analýzy od většiny energetických společností, takže odhady máme relativně přesné. Vypadá to tak, že u 40 procent domácností, které měly energie »na vládním stropu«, tak navýšení ceny bude skutečně o nízké jednotky procent. U 45 procent domácností, které měly energie pod »vládním stropem«, případně fixaci v roce 2022, tak cena vzroste v rozmezí 10 až 25 procent v ročním vyjádření. A domácnosti, které měly ceny fixované v roce 2021, zejména jde o klienty společnosti Bohemia Energy, tak těm to poroste o vyšší desítky procent," doplnil pro ŽivotvČesku.cz opoziční politik s tím, že v průměru půjde přibližně o pět tisíc korun ročně, což pro jednu domácnost nemusí znamenat významně vysokou finanční zátěž, pro jinou ale ano. Zejména pak pro penzistu, který žije sám, to může představovat poměrně citelnou zátěž.

První mimořádné jednání poslanců o cenách energií se mělo uskutečnit minulý čtvrtek, koaliční většina však zamítla návrh programu schůze, kterou k tématu vyvolalo ANO. Debata navzdory tomu trvala zhruba sedm hodin. Zapojit se do ní mohli jen řečníci s přednostním právem. Opoziční zástupci vyčítali kabinetu to, že s vyššími cenami energií podle nich nic nedělá. Představitelé vládního tábora naopak vinili ANO z toho, že může za nynější situaci, protože za osm let u vlády nepodniklo žádné kroky k modernizaci energetiky.

V neděli Schillerová v České televizi řekla, že svolání další schůze je reakcí na to, že vláda o situaci kolem energií nekomunikuje. "Chtěli jsme vědět, jak to bude s energiemi, kolik se bude v příštím roce platit navíc a co s tím chce vláda dělat. Nic jsme se ale nedozvěděli," komentovala výsledek čtvrtečního jednání. Připustila, že pokud by se opakovala situace ze čtvrtka a koalice znovu zamítla návrh programu schůze, je hnutí ANO připraveno vyvolat další mimořádná jednání i v prosinci.

Hnutí ANO a SPD, která jsou v opozici, vyčítají vládě, že vyšší ceny energií poškodí průmysl, a tím celou ekonomiku. Vadí jim také to, že vláda převádí hrazení poplatku za obnovitelné zdroje energií ze státního rozpočtu na spotřebitele.

Premiér Petr Fiala (ODS) v minulých dnech poukazoval na to, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají, nehrozí tak podle něho zdražování o desítky procent. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zase připomněl, že hlavním důvodem zvýšení regulované části cen energií je skutečnost, že stát ji letos dotoval částkou kolem 110 miliard korun. Šlo především o kompenzace na cenové stropy, platby za obnovitelné zdroje energie nebo pokrytí nákladů na systémové služby.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Energetický regulační úřad (ERÚ) pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky. Pro domácnosti by měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.