Srážky na začátku tohoto týdne mohou být opět s příměsí žlutého prachu, říká meteoroložka

Autor: Se svolením Dagmar Honsové | Prach ze Sahary
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2024

Srážky na začátku tohoto týdne opět mohou být s příměsí žlutého prachu. "Ten bude tentokrát způsobený pylem jehličnanů, které kvetou. Prach ze Sahary už nad Českem není. Nyní ho najdeme nad Velkou Británií," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s řečnickou otázkou, zda se stane prach ze Sahary v období klimatické změny novým fenoménem nad starým kontinentem. K tématu připravila krátké video, které si lze přehrát výše.

V průměru se pouštní prach do střední Evropy dostane 5krát až 15krát ročně. "Jemné saharské částice prachu jsou tak lehké, že je vítr nad Saharou rychle rozvíří a vynese do výšky 5 až 10 kilometrů. Jejich velikost se nejčastěji pohybuje od 5 do 10 mikrometrů - těch, které se dostanou přes Alpy až do ČR, jen mezi 1 až 5 mikrometry. Částice se mísí se vzduchem. Přenáší ho silné jižní až jihozápadní proudy, které se vyskytují na východních stranách středomořských tlakových níží," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Pokud jsou příznivé povětrnostní podmínky, prach ze Sahary se může dostat až nad Skandinávii nebo nad Floridu.

"Pouštní prach má vynikající vlastnosti jako hnojivo. Skládá se z různých minerálních sloučenin – většinu tvoří křemičitany a uhličitany. Žlutá až načervenalá barva částic naznačuje, že jsou hlavními složkami saharského prachu minerály obsahující železo. A také hlinitokřemičitany. Obsahují také mnoho stopových prvků jako například fosfor, hořčík a vápník," doplnila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí.

Prachové částice působí jako takzvaná kondenzační jádra a přispívají tak ke vzniku vysoké cirrovité oblačnosti. Tato vysoká oblačnost snižuje sluneční záření. Slunce pak svítí matně, jakoby skrz matné sklo. To znamená, že vzduch se nemůže ohřát tolik, jak se předpovídalo. Na jaře není neobvyklé, že se předpovědi teplot špatně odhadnou o několik stupňů, zdůraznila Dagmar Honsová.

"Při vertikálním promíchávání vzduchových hmot může dojít k přenosu písečného prachu z vyšších hladin do nižších. Při koncentraci vyšší než 100 mikrogramů na metr krychlový může pouštní prach dráždit dýchací cesty a sliznice," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, že skvrny jemných zrnek písku na hladkých površích vznikají, když srážky vymývají prach ze vzduchu.

"Poté je nezbytné vozidla umýt, protože prachové částice mohou napadnout lak vozu. Saharský prach se často ukládá v ledovcových oblastech Alp. To způsobí, že povrch ledu a sněhu zhnědne. Tmavší barva při jasném slunci absorbuje velké množství tepla, které pak rychleji taje sníh a led," doplnila.

Prachové větry z pouští mají různá jména v závislosti na regionu. "Scirocco fouká nad Sicílií a jižní Itálií. V jihovýchodní Evropě a v Egyptě se nazývá prachem zatížený vítr Chamsin. Na Kanárských ostrovech je prachem zatížený vítr známý jako Kalima. A mimochodem, vědci zjistili, že četnost vzorců počasí Kalimy se za posledních 20 let ztrojnásobila," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Dagmar Honsová
Dagmar Honsová
Foto: Se svolením Dagmar Honsové

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.