Analytik Visingr upřel zrak na chystanou letní ruskou ofenzívu. Jeho slova Putina nepotěší, podle něj Rusům chybí kvalitativní posun

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2024

Komentář: V posledních týdnech z východní fronty přicházejí zprávy o zesilující ruské ofenzívě a ukrajinská města čelí mohutnějším ruským vzdušným útokům zaměřeným zejména na infrastrukturu. Navíc je v očekávání, že Rusko někdy na začátku léta zřejmě podnikne silnou ofenzívu, která by měla pravděpodobně zahrnout výrazný průlom ve válce, která trvá déle než dva roky. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vojenského analytika Lukáše Visingra, který vnímá současnou ruskou převahu, a to vzhledem k vyššímu počtu živé síly na straně Putinova režimu, ale podle jeho slov není »nikde psáno, že se Rusům jejich údajný záměr musí vydařit«, uvedl.

Ukrajina má na rozdíl od Ruska v aktuální situaci na bojišti limity především v živé síle. Je to faktor, na který Ukrajina musí myslet. I z toho důvodu od spojenců dostala doporučení, aby pokud možno omezila ofenzivní akce, ale naopak posílila obranu.

Do toho se mluví o ruské letní ofenzívě. Podle analytika Visingra to ale neznamená, že musí být automaticky úspěšná.

"Je to ve fázi spekulací, tedy podobně, jako jsme v loňském roce spekulovali o ofenzívě Ukrajinců. Linie dotyku mezi ukrajinskou a ruskou armádou má přes tisíc kilometrů v současnosti. Podle mě to Rusové budou zkoušet, kde by to šlo, budou tlačit na různých místech fronty," uvedl pro ŽivotvČesku.cz specialista na vojenské ozbrojené konflikty.

"Příkladem je dění u Charkova, kdy se ruský postup v posledních dvou, třech dnech zpomalil. Rusové mají výhodu v tom, že mají více živé síly a mají převahu v dělostřelectvu, čehož využívají. Pořád ale platí, což jsme ostatně viděli při loňské ukrajinské ofenzívě, že prorazit nějakou velmi dobře vybudovanou obranu, navíc v dnešní době, kdy je »nebe přeplněné drony«, to je velmi těžké," zdůraznil dále expert pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud by Rusové chtěli dosáhnout velkého průlomu, tak by museli předvést ve válce něco, co ještě nepředvedli.

"Provést nějakou velkou manévrovací operaci, při které by pronikli do hloubky teritoria, které Ukrajina kontroluje. Museli by opravdu předvést nějaký obrovský kvalitativní skok, což se zatím nezdá. Pravdou je, že se určitě v mnoha ohledech ruská armáda poučila, že se zlepšila, zjistila, jaké má slabé stránky, jaké naopak silné, ale provést významný průlom v tom konfliktu, je složité a zatím si nemyslím, že by něčeho takového byla ruská armáda schopná," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Rusko, které už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, zahájilo další agresi proti Ukrajině 24. února 2022.

Dokázalo původně obsadit pouze čtvrtinu ukrajinského území, část z něj Ukrajinci získali zpět. Válka si podle dosavadních odhadů vyžádala statisíce lidských životů včetně civilistů. Symbolem ruských zvěrstev se stalo město Buča, kde bylo objeveno asi 500 těl zavražděných civilistů včetně malých dětí a mladistvých.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.