Reklama:

Ukrajina mění bojový kurz. Putin začíná vypouštět pokusné balónky, říká poradce prezidenta Pavla

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2024

Komentář: Zástupci desítek zemí světa se dnes sejdou v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve Švýcarsku ke dvoudennímu summitu o míru na Ukrajině. Účastníci budou debatovat o nástinu prvních kroků, které by směřovaly k ukončení téměř dva a půl roku trvající ruské agrese. Rusko se akce neúčastní a jakákoli mírová jednání podmiňuje ústupem ukrajinských sil. V kontextu toho pro ŽivotvČesku.cz poskytl svůj pohled na »Putinovy mírové podmínky« poradce hlavy státu a bývalý diplomat Petr Kolář.

Reklama:

Jednání ve Švýcarsku vychází především z plánu ukrajinského prezidenta. Naopak jako jednu z podmínek míru totiž Volodymyr Zelenskyj uvádí stažení Rusů z okupovaných částí Ukrajiny včetně anektovaného Krymu. Prosazuje současně s tím stanovisko, že před jednáním s Rusy je třeba nejdříve bez ruské účasti vypracovat mírový plán se širokou mezinárodní podporou.

Pokud jde o účast na konferenci –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zastoupené budou Spojené státy, nedorazí však jejich prezident Joe Biden, zatímco Čína akci vynechává úplně. Rusko nebylo pozváno.

Reklama:

Jednání se konají na pozadí pokračujících bojů, v nichž byla doposud iniciativa na straně Rusů. Moskva summit kritizuje a v pátek sdělila, že její ozbrojené síly přestanou útočit na ukrajinská města a vesnice jen tehdy, když ukrajinští vojáci opustí čtyři ukrajinské regiony, které Rusko částečně kontroluje. Dalším požadavkem ruského prezidenta Vladimira Putina je to, aby Ukrajina přestala usilovat o členství v NATO.

"Pan Putin si začal uvědomovat, že vojenskou silou Ukrajinu nedobude. Teď začala fungovat dodávka zbraní a munice ze strany Spojených států. Rozjíždí se podpora ze strany české muniční iniciativy, schází se ve Švýcarsku konference, která se nazývá sice mírová, je to ale především schůzka, která má vojensky podpořit Ukrajinu, aby na základě zvýšeného ukrajinského tlaku Rusové museli začít jednat o míru, neboť tu motivaci doposud neměli, a to z důvodu, že se jim dařilo na frontě," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář, který je označován jako »přítel po boku prezidenta Petra Pavla«.

"Putin si to vyhodnotil a začíná vysílat pokusné balónky, signály, ale samozřejmě jeho podmínky jsou nesmysl. Proč by se totiž ukrajinské ozbrojené síly stahovaly, když se zdá, že jim pomoc ze Západu začne pomáhat efektivně, aby přinejmenším byly síly vyrovnané?" rétoricky zauvažoval exdiplomat a poradce české hlavy státu pro oblast zahraničněpolitických vztahů.

"Až se Ukrajincům podaří na Rusy zatlačit a začnou se znovu více bránit a stahovat, tak by nějaké mírové jednání mohlo začít dávat smysl. Teď tomu tak není. Rusové by si měli uvědomit, že nejsou v pozici, kdy by měli začít klást nějaké podmínky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: