Kauzu Andreje Babiše s názvem Čapí hnízdo začne projednávat soud. Miroslav Kalousek řekl, jak vnímá jeho možnou kandidaturu na Hrad

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2022

Pražský městský soud v pondělí začne projednávat kauzu dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo. Obžalobě čelí bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš (68), a to společně se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou (dříve Mayerovou). Oba vinu odmítají. Podle státního zástupce způsobili škodu 50 milionů korun. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska (61), který odpověděl na dotaz, jak by kauza Čapí hnízdo pokračovala, pokud by šéf hnutí ANO kandidoval na prezidenta, o čemž se spekuluje, a uspěl by.

Obžaloba uvádí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala v únoru 2008 Nagyová, tehdejší místopředsedkyně představenstva Čapího hnízda.

Nagyová je obviněna z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Oběma hrozí až desetileté vězení, státní zástupce pro ně žádá tříleté podmínky. Navrhl pro ně také peněžité tresty - pro Babiše desetimilionový, pro Nagyovou půlmilionový. Babiš proces označuje za politický a tvrdí, že skutečným důvodem stíhání je snaha odstranit ho z politiky.

Obžaloba Andreji Babišovi neznemožňuje kandidovat na prezidenta. Podle ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva. 

Soudce Šott zatím hlavní líčení nařídil na termíny 12. až 16. září, 26. až 30. září a 17. až 21. října. Podle Babiše má kauza ovlivnit nadcházející komunální a senátní volby a zřejmě i lednové prezidentské volby. Své rozhodnutí o kandidatuře na hlavu státu chce Babiš oznámit 28. října.

Šott sdělil, že délku trvání procesu nyní naprosto nelze odhadnout - záležet podle něj bude na vývoji dokazování, důkazních návrzích stran, dostupnosti svědků a řadě dalších faktorů. Není tak zřejmé, zda by rozsudek mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb.

"O vině a trestu rozhoduje soud, nikdo jiný. Budeme mít docela kuriozitu, pokud Andrej Babiš bude kandidovat, že někdo, kdo je souzen za trestný čin, do té doby soud neskončí, bude kandidovat na prezidenta. Pokud by byl zvolen, tak se to celé přeruší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek ohledně možné kandidatury Andreje Babiše do boje o Hrad.

Bývalý premiér vinu dlouhodobě odmítá s tím, že jde o snahu o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. Hlavní líčení označil za »první politický proces od listopadu 1989«, za nímž stojí »polistopadový kartel tradičních stran«, který z něj udělal »veřejného nepřítele číslo jedna«. Avizoval, že u soudu bude vypovídat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.