Kde se aktuálně lidé nejčastěji nakazí: Roman Prymula určil riziková místa. Restaurace to nejsou, vyloučil

Profimedia
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 11. 2021

V pondělí přibylo v Česku 9253 prokázaných případů nemoci covid-19, o 1660 více než před týdnem. Přes devítitisícovou hranici se denní nárůsty počtu nově nakažených dostaly i minulý týden, a to ve třech dnech. Současně opět přibylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Epidemiolog Roman Prymula (57) upřesnil, která místa jsou v souvislosti s nákazou nejrizikovější. "Nemyslím si, že to je problém standardních restaurací, kde je vzdálenost mezi hosty poměrně slušná," vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví.

S nárůstem počtu nakažených přibývá i zemřelých. Od začátku epidemie zemřelo v ČR s covidem 31.173 lidí. Před dvěma týdny se denní počet obětí znovu dostal nad 20 a minulý týden umíralo s covidem denně od 30 do 52 lidí. Za pondělí ministerstvo eviduje zatím 22 zemřelých. Při pozdějších aktualizacích se však tyto údaje většinou ještě zvyšují.

Hudební svět se ponořil do smutku. Zemřel slavný slovenský zpěvák Miroslav »Meky« Žbirka (†69). O smutné zprávě informoval slovenský web Nový čas. Muzikanta již delší dobu trápily zdravotní obtíže, kvůli kterým na podzim zrušil několik koncertů a pobýval dokonce v nemocnici. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila kamarádka a kolegyně zpěváka Hana Zagorová (75).

Podle Romana Prymuly jsou v současnosti nejrizikovější místa, kde dochází k těsnému kontaktu osob. "Myslím si, že to jsou akce hromadného rázu. Nedávno jsem viděl v televizi hokejový zápas, kde bylo 10 tisíc lidí, a to určitě je riziková záležitost. Je to otázka různých barů a podobných podniků, kde je těsný kontakt. Nemyslím si, že to je problém standardních restaurací, kde je vzdálenost mezi hosty poměrně slušná. Ale domnívám se, že k přenosu také dochází ve školách, potažmo následně v rodinách," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví podle aktuálních dat eviduje k sobotnímu večeru 31.022 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) na tiskové konferenci označil aktuální vlnu za epidemii neočkovaných. Podle imunologa je ale příčina stoupajících počtů nakažených, hospitalizovaných i zemřelých v něčem jiném. "Největší průšvih tohoto podzimu je, že si očkovaní myslí, že jsou nejen chránění, ale i sterilní, že nemohou přenášet tuto respirační nemoc," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Hygienici v Praze nezaznamenali v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny častější výskyt infek...

Nadále zůstává očkování jako nejefektivnější zbraní v souvislosti s epidemií. Zdravotníci v pondělí podle ministerstva aplikovali 39.953 dávek vakcíny proti covidu, zhruba stejně jako minulé pondělí. Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, přesahuje 12,5 milionu. Plně očkováno je přes 6,14 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu