Kde se aktuálně lidé nejčastěji nakazí: Roman Prymula určil riziková místa. Restaurace to nejsou, vyloučil

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2021

V pondělí přibylo v Česku 9253 prokázaných případů nemoci covid-19, o 1660 více než před týdnem. Přes devítitisícovou hranici se denní nárůsty počtu nově nakažených dostaly i minulý týden, a to ve třech dnech. Současně opět přibylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Epidemiolog Roman Prymula (57) upřesnil, která místa jsou v souvislosti s nákazou nejrizikovější. "Nemyslím si, že to je problém standardních restaurací, kde je vzdálenost mezi hosty poměrně slušná," vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví.

S nárůstem počtu nakažených přibývá i zemřelých. Od začátku epidemie zemřelo v ČR s covidem 31.173 lidí. Před dvěma týdny se denní počet obětí znovu dostal nad 20 a minulý týden umíralo s covidem denně od 30 do 52 lidí. Za pondělí ministerstvo eviduje zatím 22 zemřelých. Při pozdějších aktualizacích se však tyto údaje většinou ještě zvyšují.

Podle Romana Prymuly jsou v současnosti nejrizikovější místa, kde dochází k těsnému kontaktu osob. "Myslím si, že to jsou akce hromadného rázu. Nedávno jsem viděl v televizi hokejový zápas, kde bylo 10 tisíc lidí, a to určitě je riziková záležitost. Je to otázka různých barů a podobných podniků, kde je těsný kontakt. Nemyslím si, že to je problém standardních restaurací, kde je vzdálenost mezi hosty poměrně slušná. Ale domnívám se, že k přenosu také dochází ve školách, potažmo následně v rodinách," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Nadále zůstává očkování jako nejefektivnější zbraní v souvislosti s epidemií. Zdravotníci v pondělí podle ministerstva aplikovali 39.953 dávek vakcíny proti covidu, zhruba stejně jako minulé pondělí. Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, přesahuje 12,5 milionu. Plně očkováno je přes 6,14 milionu lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.