Reklama:

Kde vlna koronaviru vázne: Podle vakcinologa Romana Chlíbka ji brzdí dva faktory

Roman Chlíbek
Roman Chlíbek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2022

Epidemie v Česku zpomaluje už měsíc. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 44 nakažených - hodnota tak ukazuje nadále klesající takzvané incidenční číslo - děje se tak již tři týdny po sobě. Hospitalizovaných je s nákazou 753 pacientů, uvádí data ministerstva zdravotnictví na oficiálním webu k uplynulému dni. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného předsedu České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka (57) s dotazem, jak vnímá současnou situaci, kdy covid o sobě nedává výrazně vědět. Významný podíl na tom podle respektovaného odborníka mají dva faktory. Že se v nějaké míře koronavirová vlna s časem objeví, vidí pak jako velmi pravděpodobné.

Reklama:

Hospitalizovaných je momentálně přibližně o 230 méně, než tomu bylo před týdnem. Počet pacientů v těžkém stavu klesl nepatrně na 36. Zhruba před měsícem bylo hospitalizovaných více než 2000 lidí.

Podle molekulárního genetika Jana Pačese, který před pár dny odpovídal na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz, se současný stav jeví jako klid před bouří. "Soudí se, že varianty, které tady budou pravděpodobně dominantní, to je BQ.1 a XBB, tak v České republice ještě nejsou. Doznívá v současnosti BA.5, což je omikron, a nové teprve dorazí, což je důvod zpoždění nástupu podzimní vlny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník z Akademie věd České republiky.

Reklama:

Podle profesora epidemiologie a vakcinologie Romana Chlíbka to jsou odhady, které nemusí být zcela jednoznačné. Spíše naopak. "Jmenované varianty se v západní části Evropy objevily. Zatím ale nedominují nikde a není ani zatím náznak toho, že by mělo k jejich dominanci dojít. V tuto chvíli bych něco takového netvrdil. Druhá věc je, že nových variant se objevila celá řada, to ovšem neznamená, že by automaticky měly přebrat silnou dominanci. Koronavirus dokáže ale zcela jistě překvapit. To znamená, že i když v současnosti zaznamenáváme klesající trend, tak to, že se tady objeví podzimně-zimní vlna, je velmi pravděpodobné. Zatím se v tuzemských podmínkách malá vlna objevila, došlo k nárůstu, teď se to zase zklidnilo, ale myslím si, že hlavní čas koronaviru ještě přijde. Kdy k tomu - tedy růstovému trendu - dojde a jak bude silný, si myslím, že v současnosti odhadnout nedokáže nikdo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda České vakcinologické společnosti.

Laboratoře ve středu provedly přibližně 6300 testů. Proti minulému týdnu je to pokles asi o 200 testovaných. U dvou ze tří typů testů klesla pozitivita, v případě preventivních testů stagnuje v posledních sedmi dnech okolo čtyř procent.

"Nemyslím si, že současná klesající covidová čísla by byla z důvodu, že je v ČR málo prováděných testů, to rozhodně ne, když se ptáte na příčinu. Pokles je podle mě daný tím, že v současnosti ještě nejsou optimální podmínky umožňující šíření. Jedním důvodů je nadprůměrná teplota počasí v současném období. Další důvod je pak také to, že řada lidí omikronovou infekci prodělala, řada lidí je očkovaných. To jsou faktory, které vedou k tomu, že další vlny nemusí být už tak silné," dodal pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný profesor Roman Chlíbek.

Ochranou před těžkému průběhu nemoci je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno skoro 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou více než 591.000 lidí. Ve středu zdravotníci aplikovali zhruba 10.700 dávek, v mezitýdenním srovnání asi o 2700 méně. V současné době tvoří naprostou většinu podaných vakcín přeočkování.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: