Kdy se dostanete do zahraničí vlakem nebo autobusem? Dopravci promluvili

Kdy začnou autobusy a vlaky jezdit do zahraničí?
Kdy začnou autobusy a vlaky jezdit do zahraničí?
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2020

Od pátku mohou Češi cestovat do zahraničí. Jenomže přepravu si musejí zajistit sami. Autobusy a vlaky mají od vlády stále zakázáno překračovat hranice. Kdy se to změní?

Zatím v tom nemají stoprocentně jasno ani samotní dopravci, kterých se omezení týká. Hromadná přeshraniční doprava nepatří mezi ta nařízení, jež ve čtvrtek zrušil soud. Takže se jím společnosti musejí stále řídit.

Spojů od pátku postupně přibývá, jsou ale pouze vnitrostátní. Nejvíc jich dopravci přidají v neděli.

Kdy začnou jezdit?

O tom, kdy začnou jezdit i pravidelné mezinárodní linky, se rozhodne v příštích dnech, možná týdnech. A nebude to záviset pouze na české vládě.

„Obnovení mezistátní dopravy je závislé nejen na situaci v ČR, ale také na podmínkách v sousedních státech. Například volný pohyb osob na Slovensko nebob do Polska není omezen ze strany ČR, ale ze strany sousedů,“ řekla mluvčí ČD Vanda Rajnochová webu Novinky.cz.

RegioJet už informoval ministerstvo dopravy o připravenosti mezinárodní linky okamžitě obnovit. „Jedinou překážkou je aktuálně zákaz pravidelné přeshraniční autobusové a vlakové dopravy, který je vedle uvolnění cestování občanů přes hranice také třeba odvolat, aby se mohla mezinárodní přeprava rozběhnout. Je to zapotřebí vyřešit co nejdříve,“ řekl mluví dopravce Aleš Ondrůj.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.