Kila navíc a zbídačené vlasy. Srovnání, jak vypadala Tereza H. na fotkách před 5 lety. Mluvčí MZV promluvila o jejím návratu

Češka v Pákistánu Tereza H.
Češka v Pákistánu Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2021

V lednu 2018 byla na letišti v Pákistánu zadržena Tereza H. (25), v jejímž kufru celníci našli téměř 9 kilogramů heroinu. Pohledná blondýnka, přestože si stála za svou nevinou, byla potrestána odnětím svobody na 8 let a 8 měsíců. Letos v listopadu uspěla u odvolacího soudu, dostala se z vězení, ale její návrat do ČR se nečekaně zkomplikoval údajně novými důkazy. O aktuálním stavu věci promluvila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí. Pokud se skutečně mladá Češka vrátí domů, po letech strávených v nehostinných podmínkách to bude úplně jiná dívka, než před lety. Na 5 let starých snímcích je její proměna nepřehlédnutelná.

Psal se leden 2018, když Česko obletěla zpráva, že na letišti v Pákistánu byla zadržena rodačka z Uherského Hradiště Tereza H. V jejím kufru celníci našli téměř 9 kilogramů heroinu a následně ji ještě přímo na letišti vyslechli. Poté putovala do cely předběžného zadržení a dlouho se snažila dokázat, že o drogách ve svém zavazadle neměla ponětí.

Soudní proces nebyl krátký a Tereza H. do poslední chvíle věřila, že z posledního stání odejde jako svobodná žena a pojede domů. Proto ji v březnu 2019 odsouzení k trestu odnětí svobody na 8 let a 8 měsíců zaskočilo, přestože předpokládaný trest pro ni mohl být vyšší, a od soudu odcházela v slzách. Od té doby až do listopadu letošního roku pobývala za mřížemi vězení v Láhauru.

Tereza si během svého pobytu ve vězení prostřednictvím právníka postěžovala na celou řadu věcí. Tamní strava jí příliš nevyhovovala a v důsledku toho přibrala, později se z obav z covidu schovávala ve své cele a těžkou mysl jí dělalo i čekání na odvolání. To mařily stávky soudců, ale také pandemie. Stresovým faktorem pro ni byla i minimální možnost komunikace s rodinou. Z fotografií před zadržením a po něm je zřejmé, že pobyt v Pákistánu se na jejím vzhledu nepříznivě podepsal.

Začátkem listopadu se Tereza H. dočkala dobrých zpráv a v souvislosti s jejím případem byl vydán osvobozující verdikt soudu. Následně více než dva týdny čekala ve vězení na písemné vyhotovení rozsudku. Od té doby je v Islámábádu, hlavním městě Pákistánu, kde čeká na vydání pasu a tedy návratu do rodné země, kde ji netrpělivě očekává rodina. Situace se ale nečekaně zkomplikovala.

Pákistánská celní správa podala v pondělí návrh k Nejvyššímu soudu proti soudnímu rozhodnutí o jejím propuštění a žádá, aby Tereza H. setrvala v Pákistánu do doby, než soud rozhodne o její vině, či nevině.

"Platí, že náš zastupitelský úřad v Islámábádu je v kontaktu s českou občankou a usiluje o výjezdní povolení -  tak, aby se mohla co nejdříve vrátit domů do České republiky. Další podrobnosti nemůžeme sdělovat na základě přání rodiny směřující k ochraně osobních údajů a také její bezpečnosti," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová v reakci na změnu stavu v jejím případu.

Nad vycestováním pětadvacetileté Češky z Pákistánu tak znovu visí otazník. A není vůbec jisté, zda se návratu domů dočká do Vánoc. Pokud se tak nakonec přízní osudu stane, vrátí se zcela jiná žena, než jakou byla před svým zadržením v roce 2018.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.