KLDR má posílat vojáky na podporu Ruska. K otázce vytvoření globálního konfliktu promluvil Šándor
Zahraniční zpravodajství: Severní Korea se rozhodla vyslat 12 000 vojáků, aby se zapojili do války na Ukrajině na straně Ruska. S odvoláním na jihokorejskou rozvědku o tom informovala agentura Yonhap. Podle agentur přesun začal 8. října a KLDR již poslala do Ruska 1500 vojáků. V Jižní Koreji byla svolána bezpečnostní schůzka za účasti prezidenta. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, zda by se potvrzení popsaného dalo vnímat jako »pokus o rozdmýchání globálního konfliktu«. Bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor to odmítl.
Národní zpravodajská služba (NIS) v pátek oznámila, že KLDR se nedávno rozhodla do války na Ukrajině vyslat čtyři brigády o celkovém počtu 12 000 vojáků, včetně speciálních jednotek. Jihokorejská tisková agentura Yonhap napsala, že podle jejího zdroje z NIS mobilizace těchto vojáků již začala.
Podle agentury Reuters přesun příslušníků severokorejských speciálních sil začal 8. října. Podle agentury AFP už KLDR vyslala lodí do ruského Vladivostoku první kontingent o síle 1500 vojáků. Jednotky obdržely ruské uniformy, ruské zbraně a falešné ruské průkazy totožnosti, napsal Reuters s odvoláním na NIS. Jižní Korea údajně při identifikaci severokorejského vojáka nasazeného pro pomoc Rusku použila technologie umělé inteligence pro rozpoznávání obličeje.
KLDR Rusku už delší dobu podle zjištění ukrajinských zpravodajců i západních rozvědek dodává dělostřeleckou munici či protitankové a balistické střely, Moskva to popírá. Severokorejští vojenští specialisté jsou na frontě a pomáhají Rusům s obsluhou severokorejských balistických střel.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Andora Šándora, a to s dotazem, zda by potvrzení situace vnímal jako pokus o vytvoření globálního konfliktu. "Tohle není realistické. Rusko si rozhodně nepřeje rozdmýchat globální konflikt. I kdyby Severní Korea byla ještě více izolovaná, situace se změní, když má Kim Čong-un jaderné zbraně. Je jasné, že Severní Korea neriskuje otevřený konflikt se Západem, zejména se Spojenými státy, protože hrozba, že korejská jaderná střela zasáhne americké území, je reálná. Její největší nepřítel stále zůstává Jižní Korea. A na ni soustředí svou vojenskou pozornost," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zmíněný vojenský scénář odráží klasickou strategii odstrašování, která se používá v jaderné diplomacii. Kimův režim si uvědomuje, že jaderný arzenál je jeho hlavní zárukou bezpečnosti.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v pátek svolal mimořádnou bezpečnostní schůzku, které se zúčastnili zástupci armády, rozvědky a tajných služeb. "Sbližování KLDR a Ruska, kdy se od dodávek zbraní přistoupilo k faktickému vyslání vojsk, je vážnou bezpečnostní hrozbou nejen pro naši zemi, ale i pro celé mezinárodní společenství," uvedla prezidentská kancelář v prohlášení po schůzce.
KLDR má početnou armádu o síle 1,2 milionu vojáků, která je považována za jednu z největších na světě. Chybí jí však bojová zkušenost. Účast 12 000 vojáků ve válce na Ukrajině by byla vůbec prvním velkým nasazením severokorejských jednotek v zahraniční válce.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek v sídle NATO řekl, že ukrajinská rozvědka má informace, že KLDR na Ukrajinu již vyslala vojenské techniky a důstojníky. "Připravují 10 000 vojáků, ale ještě je nepřesunuli ani na Ukrajinu, ani do Ruska," dodal.
Ukrajinská média začátkem října informovala, že při ukrajinském raketovém úderu v oblasti Rusy okupovaného Doněcka zemřelo šest důstojníků severokorejské armády.
Rusko a Severní Korea po zahájení války na Ukrajině posílily spolupráci, a to zejména ve vojenské oblasti. Ruský prezident Vladimir Putin letos přijel na oficiální návštěvu KLDR, kde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem podepsali pakt o vzájemné vojenské pomoci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.