Klid po bouřce jen na chvíli. Meteoroložka upřesnila, kdy Česko zasáhne další a jak to bude s tropickými teplotami

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 21. 5. 2022

Klid po bouřce - tak by se dalo nazvat víkendové počasí. Během pátečního večera a první poloviny noci se na našem území vyskytly extrémně silné nebo velmi silné bouřky. "Největší škody způsoboval silný vítr, jehož nárazy se v Plzni zastavily na 125 km/h, v Chebu na 93 km/h, ojediněle se vyskytly kroupy a nejvyšší srážkové úhrny hlásilo Chebsko, kde spadlo až 20 mm/h," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"Další ojedinělé bouřky očekáváme příští týden. Během pondělního večera, v úterý a ve středu. Takové intenzity ale dosahovat nebudou," uvedla odbornice přes počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Kdy se vrátí tropické teploty?

Pátek byl prvním tropickým dnem letošního roku – nejvyšší teplota byla naměřena v Kuchařovicích na jižní Moravě 31,1 °C a padaly teplotní rekordy. "Po přechodu studené fronty se citelné ochladilo. Tropické teploty do konce května neočekáváme, naopak teploty budou nižší, v příštím týdnu se budou pohybovat většinou pod letní hranicí, tedy pod 25 °C. Jejich nárůst přinese až začátek června," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

pondělí bude polojasno, večer na západě až oblačno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 11 až 7 °C, odpolední maxima mezi 20 až 24 °C.

úterý je potřeba se připravit na změnu charakteru počasí. Bude oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední teploty mezi 20 až 24 °C.

Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám. Poslední měsíce svého života strávil u rodiny svého syna na Mělnicku. Dům, v němž žil se zesnulou manželkou Libuškou Šafránkovou (†68), získal už koncem roku 2021 nového majitele. Právě v tom domě prožil herec nejkrásnější roky po boku své milované ženy.

Stejně tak tomu bude i ve středu. Očekávat se dá oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední maxima mezi 20 až 24 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno, místy přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední maxima mezi 19 až 23 °C.

pátek si počasí připraví převážně polojasno. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední maxima mezi 19 až 23 °C.

Extrémně silné bouřky přinesly kromě krupobití a silného větru také vysoké srážkové úhrny ...

V současné době brání válkou zmítanou Ukrajinu proti ruskému agresorovi na 700.000 tisíc vojáků. Uvedl to list Ukrajinska pravda, kterému to sdělil prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Ukrajinský generální štáb v aktualizovaném přehledu ztrát nepřítele uvedl, že Rusko od začátku invaze už přišlo téměř o 29.000 vojáků. Vojenské střety trvají bezmála tři měsíce a na jejich začátku jen málokdo tipoval, že bývalý herec se ukáže jako silný vůdce, který ruským vojenským silám nadělá pořádné vrásky na čele. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala generála v záloze Andora Šándora (64) o zhodnocení ukrajinského prezidenta ve smyslu, čím se mu zalíbil a naopak, tedy v čem vidí u něj nedostatky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu