Andor Šándor udělal rozbor kvality ukrajinského prezidenta a vůdce Volodymyra Zelenského: PR geniální, ale snaží se nás vtáhnout do války

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2022

V současné době brání válkou zmítanou Ukrajinu proti ruskému agresorovi na 700.000 tisíc vojáků. Uvedl to list Ukrajinska pravda, kterému to sdělil prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Ukrajinský generální štáb v aktualizovaném přehledu ztrát nepřítele uvedl, že Rusko od začátku invaze už přišlo téměř o 29.000 vojáků. Vojenské střety trvají bezmála tři měsíce a na jejich začátku jen málokdo tipoval, že bývalý herec se ukáže jako silný vůdce, který ruským vojenským silám nadělá pořádné vrásky na čele. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala generála v záloze Andora Šándora (64) o zhodnocení ukrajinského prezidenta ve smyslu, čím se mu zalíbil a naopak, tedy v čem vidí u něj nedostatky.

"Dnes je to 700.000. Vidíte výsledek práce 700.000 bojujících lidí. Sedmi set tisíc. To je ve chvíli války," řekl Volodymyr Zelenskyj podle Ukrajinské pravdy novinářům v souvislosti s dotazy, kolik je nyní v ukrajinských silách zapojeno lidí do boje proti invazním jednotkám, a to po celé zemi.

Prezident Ukrajiny dále poukázal na to, že jeho země potřebuje mnohem více než 250.000 nebo 260.000 vojáků. Původně jich měla podle něj ukrajinská armáda 120.000 a že začátkem roku podepsal dekret o zvýšení početního stavu o dalších 100.000 lidí v příštím roce. Ale ani s tímto zvýšením by to podle ruského prezidenta nestačilo na zastavení totálního ruského útoku.

"U Zelenského zcela nepochybně lze vyzdvihnout to, jak s pomocí velmi kvalitně až geniálně dělaného PR dokáže mobilizovat Ukrajince a část Západu k podpoře proti ruské agresi. Chybí mi u něj ale to, co by z něj dělalo státníka. Myslím si, že není státníkem, protože nevím, jak přesný obraz si udržuje o realitě a jaký mu sdělují Spojené státy. Jako státník musí myslet o něco více na lidi, na další zbytečné mrtvé, byť by mohl mít jakýkoliv pocit, že může válku vyhrát," popsal pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled generál v záloze Andor Šándor na dotaz, co vnímá u ukrajinského prezidenta jako jeho pozitiva.

Aktuálně generální štáb ukrajinských ozbrojených sil uvedl, že od zahájení invaze 24. února bylo z boje vyřazeno přibližně 28.850 ruských vojáků. Invazní síly také přišly o 1278 tanků, 3116 dalších bojových obrněných vozidel, 596 dělostřeleckých systémů, 201 salvových raketometů a 93 prostředků protivzdušné obrany.

Zničeno také bylo 204 bojových letounů, 169 vrtulníků, 462 bezpilotních letounů, 2178 automobilů a 13 válečných plavidel. Zneškodnit se podle Ukrajinců rovněž podařilo 104 střel s plochou dráhou letu. Tato tvrzení ale nelze nezávisle ověřit.

Zkušený bezpečnostní expert Andor Šándor pak odpověděl i na dotaz, co mu na ukrajinském prezidentovi zcela neimponuje. "Co mi vyloženě vadí, je, že nám Zelenskyj stále cosi vyčítá, že si myslí, že ten konflikt je konfliktem, který vede Ukrajina za západní svobodný svět, to si nemyslím, protože jsem přesvědčen, že je to rusko-ukrajinský konflikt o národní svébytnost a území Ukrajiny. A je to v zásadě konflikt, který byl zbytečně rozpoután Putinem a Ukrajina má právo se bránit. Vadí mi to, že nám něco vyčítá a že se nás snaží vtáhnout do války, skutečně to cítím tak, že se nás do ní snaží vtáhnout," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Kdo je Volodymyr Zelenskyj:

Před vstupem do politiky působil jako herec, dabér, scenárista, televizní moderátor a ředitel produkčního studia Kvartal 95. Do manželského svazku vstoupil Volodymyr Zelenskyj v roce 2003, když si bral letitou partnerku Olenu (44). O rok později se dvojici narodila dcera Oleksandra a v roce 2013 přišel na svět syn Kyryl. První velká profesní změna přišla v roce 2006 s jeho účastí v pořadu Tanec s hvězdami, čímž se stal na Ukrajině známou osobou. Ta největší změna ale nastala v roce 2019, kdy se ujal úřadu prezidenta.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.