Klíšťata začínají být aktivní. Bioložka uvedla, v jakých místech a kdy napadají člověka
Březen bývá měsícem, který je mimo jiné spojován s prvním výskytem obávaných klíšťat. Strach u lidí vzniká především kvůli tomu, že patří mezi časté přenašeče infekčních chorob. K jejich aktivitě stačí teploty pohybující se několik stupňů nad nulou a na tak malého roztoče dokážou být velmi nebezpečná pro lidské zdraví. "V současné době už mohou být aktivní, vyhledávají teplokrevné živočichy," uvedla bioložka Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz.
Klíšťata jsou pro některé právem postrachem, protože jsou přenašeči závažných onemocnění. Mezi nejfrekventovanější patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza, proti kterým je možné se nechat preventivně očkovat. Aktuální počasí v Česku výskytu klíšťat přeje, protože k jejich aktivitě stačí teploty lehce nad nulou.
"Klíšťata jsou někdy aktivní už při 5 °C až 8 °C, to už vylézají a hledají hostitele. V současné době tedy mohou být aktivní. K nejčastějšímu kontaktu dochází, pokud se člověk brouzdá někde vysokou trávou. Teď budou aktivní spíše nymfy, nejmenší, které vyhledávají především menší hlodavce. Klíště hostitele střídá, nyní to odnesou myši," řekla respektovaná bioložka Ivana Hradská pro ŽivotvČesku.cz.
S ohledem na letošní zimu a mrazivé teploty by se podle jejích slov klíšťata neměla přemnožit. Člověk pro ně není ani primárním hostitelem.
"Většinou člověka napadají později až nymfy větších instarů. Klíšťata dorůstají, nejdříve mají šest nohou a napadají například myši, později mají osm nohou a napadají větší savce i člověka," dodala odbornice pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.