Kolik dal český stát za svobodu Terezy H.? Ministerstvo zahraničí pomáhalo tak, jak by pomohlo i jiným občanům

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2021

Česká občanka Tereza H. (25) byla podle slov svého právníka Saifa ul Malúka při odvolacím soudu zproštěna obžaloby a bude moci opustit Pákistán a vrátit se do Česka. Pákistánské úřady ji vinily z toho, že chtěla ze země vyvézt téměř 9 kilogramů heroinu. Část české veřejnosti se domnívá, že na propuštění Terezy H. se finančně podílel stát. "K žádným platbám nebo nadstandardním výdajům v případě jejího osvobození nedošlo," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Tereza H. byla v březnu 2019 nepravomocně odsouzena na více než 8 let kvůli tomu, že podle pákistánských úřadů chtěla ze země vyvézt zásilku heroinu. Česká občanka od začátku vyšetřování tvrdila, že o drogách nevěděla a na pašování se nepodílela. Odvolací soud jí vyhověl a Tereza H. byla podle slov svého právníka plně zproštěna obžaloby. Nyní se čeká, až soud písemně vyhotoví rozsudek, a pokud nenastanou komplikace, Tereza H. by se měla do Česka vrátit na konci příštího týdne.

Část veřejnosti si v souvislosti s touto kauzou vzpomněla na případ Hany Humpálové a Antonie Chrástecké. České cestovatelky byly v Pákistánu uneseny v roce 2013, do Česka se dostaly až na jaře 2015. Vášně vyvolal článek týdeníku Respekt, který uvedl, že Česká republika za obě dívky zaplatila výkupné ve výši 150 milionů korun.

Případ Terezy H. je ale odlišný, nebyla unesena, ale odsouzena při standardním soudním procesu. Podle informací redakce ŽivotvČesku.cz veškeré finanční náklady ohledně soudních výloh a práce právníků nesla sama rodina. To potvrdilo i ministerstvo zahraničí.

"Ministerstvo zahraničí se na případu nijak finančně nepodílelo. Náš konzulární odbor této české občance pomáhal ve stejné míře tak, jak podle zákona má, to znamená, že k žádným platbám nebo nadstandardním výdajům v případě jejího osvobození nedošlo," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

"V každém takovém konzulárním případě funguje zastupitelský úřad, respektive generální konzulát, který je nápomocen k součinnosti. To znamená, že jestli o to již zmíněná česká občanka požádá, pomůžeme jí s rezervací letenky nebo vyhledáním vhodného leteckého spojení. Nicméně v žádném případě český stát, potažmo ministerstvo zahraničních věcí, letenky nehradí. Vždy to musí jít za ní, ona je osoba, která bude cestovat," řekla mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz k nákladům ohledně přesunu do Česka.

Na návrat Terezy H. se nejvíce těší její rodina. Ti nejbližší si přejí, aby se pobyt v pákistánském vězení na psychice pětadvacetileté ženy podepsal co nejméně. "Nemůže od nás napoprvé čekat jen hezké věci. Určitě ji nepochválím, ale to už jsme si za ty čtyři roky vyříkaly v dopisech. Ona je moc hodná holka, já se hlavně těším, že se zase budeme smát," řekla pro ŽivotvČesku.cz babička, která doufá, že Tereza zvládne návrat do domácího prostředí bez psychických problémů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.