Komplikace s očkovací látkou proti covid-19: Reakce jsou zpravidla mírné či střední, uvedl epidemiolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 12. 2020

Očkování proti onemocnění covid-19 se stalo za poslední dny diskutovaným tématem číslo jedna. Přesto, že řada odborníků hovoří o tom, že se jedná o účinnou zbraň v boji s epidemií koronaviru a je to jediná šance, jak celé šíření viru SARS-CoV-2 zastavit, někteří stále pochybují a jsou nedůvěřiví. Podle všeho se ale začínají projevovat problémy spojené s vakcinací v podobě nežádoucích účinků. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl respektovaný epidemiolog, jaké komplikace mohou souviset s aplikací očkovací látky.

Vakcína společnosti Pfizer představuje naději na to, že se epidemie koronaviru postupně začne stávat minulostí, na kterou lidé budou snad už jen vzpomínat. V pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podstoupili aplikaci prvních dávek vakcíny premiér Andrej Babiš (66) a 95letá válečná veteránka Emilie Řepíková.

Očkovací látka musí být podána celkem dvakrát a u některých účastníků klinických testů ve věkovém rozmezí 18 až 55 let podle zveřejněného seznamu farmaceutické společnosti Pfizer došlo k projevům nežádoucích účinků.

"Reakce jsou zpravidla mírné či střední a do 24 hodin odezní. Nejčastěji se uplatňuje bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, bolest svalů, zimnice, bolest kloubů, horečka, otok v místě vpichu, zarudnutí v místě vpichu, nevolnost," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který před pár dny odmítl pozici vládního zmocněnce pro očkování.

Jako nejčastější nežádoucí účinek uvádí Pfizer bolest v místě vpichu, kterou uvedlo celkem 83 procent účastníků klinického testování. Svědění a zarudnutí pak uváděl téměř každý dvacátý. 47 procent pocítilo projevy únavy, o 5 procent méně pak bolesti hlavy. Více jak pětina testovaných pak vnímala, že se u nich projevila bolest svalů. 14 procent zaregistrovalo zimnici.

Nutno ale podotknout, že jde o nicotné problémy ve srovnání středního čí těžkého průběhu onemocnění covid-19, kterému v Česku od začátku epidemie podlehlo více než 11 tisíc lidí.

Příbalový leták k vakcíně od společnosti Pfizer, ve které jsou uvedeny přesné nežádoucí účinky, lze vidět v galerii.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.