Konec legrace. Pivo na zahrádce bez testu se prodraží. Hrozí pokuta 3 000 000 korun, potvrdila hygiena

Alkohol - ilustrační foto
Alkohol – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2021

Od 17. května se host dostane na zahrádku u restaurace, když bude splňovat podmínky opatření ministerstva zdravotnictví. Tedy prokáže se, že nemoc covid-19 již prodělal, má za sebou očkování nebo návštěvu zahrádky při kontrole doloží negativním testem. Lidé, kteří uvažují, že testy ošvindlují, by si to měli odpustit. Hrozí drastické pokuty. "Na místě to může být deset tisíc korun, ve správním řízení se pokuta může teoreticky vyšplhat na 3 miliony korun," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamounová.

Vláda v pátek rozhodla, že odpovědnost za dodržování vládních nařízení neponese provozovatel restaurace, ale důsledky si ponese host, který přišel na pivo či na jídlo. Číšníci ani servírky nemohou po hostech vyžadovat předložení negativního testu, potvrzení o očkování či dokument, který prokazuje prodělání nemoci covid-19. Hosty restauračních zahrádek budou kontrolovat policisté a hygiena.

"Na místě můžeme uložit pokutu do výše deset tisíc korun," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík s tím, že policie nebude dělat plošné kontroly, ale většinou bude zasahovat, když se vyskytne problém. Pokud host nebude s pokutou na místě souhlasit, začíná správní řízení.

"Na místě to může být deset tisíc korun, ve správním řízení se pokuta může teoreticky vyšplhat na 3 miliony korun. Bude se ale řešit případ od případu, ty tři miliony jsou v teoretické rovině," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamounová s tím, že při takto drastické pokutě by se muselo jednat o opakované a zvlášť hrubé porušení opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.