Kontrola bezinfekčnosti hostů restaurace: Šéfkuchař Marek Raditsch má opačný názor, než někteří hostinští
Nová protiepidemická pravidla ze strany vlády, která začínají platit od pondělí 1. listopadu, se týkají také restauračních podniků a hospod. Restauratéři budou mít zodpovědnost kontrolovat bezinfekčnost hostů, což u některých vyvolalo vlnu nesouhlasu a protestů. Podle šéfkuchaře a bývalého porotce gastronomické televizní show Marka Raditsche jde o krok, který je v zahraničí normální. "Nebál bych se říci, že na většině míst, kde jsme byli, je to bráno jako standardní. Potřebujeme tu dobu překlenout a ochránit se," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Vláda se dohodla na tom, že počínaje 1. listopadem vejdou v platnost kromě již stávajících další protiepidemická opatření, jak oznámil na tiskové konferenci na konci října ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). Provozovatelé restaurací budou muset provádět kontrolu návštěvníků podniků, zda mají buď platné očkování nebo negativní test na koronavirus či v posledních 180 dnech onemocnění covid-19 prodělali - o což rezort zdravotnictví usiloval bezúspěšně již v minulosti.
Opatření se setkalo s kritikou restauratérů, kteří vidí problém v samotné praxi a nechtějí se vystavovat nepříjemné situaci při kontrole hosta. Podle slov zkušeného šéfkuchaře a bývalého »kata« porotce gastronomické show Marka Raditsche jde o běžný přístup, který v okolních státech funguje naprosto bezproblémově.
"Už jsem to zažil, když jsme během letošního roku trochu cestovali. Nebál bych se říci, že na většině míst, kde jsme byli, je to bráno jako standardní. Chtějí po vás nějakým způsobem prokázat bezinfekčnost, tedy očkování nebo negativní test. Jsou na to různé formy, ať už QR kód, který naskenujete a odešlete jako například v Rakousku. Tam to považují všichni za normální, že to po vás vyžadují. Nepřijde mi, že by se jednalo o nějakou novinku, u které by se čekalo, jak bude fungovat jinde a poté by se spustila v České republice. Nemyslím si, že tu zodpovědnost, kterou jsme dostali, můžeme považovat za nějakou výhru, ale samozřejmě potřebujeme tuhle dobu překlenout a ochránit se," vyjádřil názor pro ŽivotvČesku.cz.
Sám vidí řešení v tom, že pokud se host nechce prokázat z nějakého důvodu - ochrany GDPR a podobně, vždy je možnost samotestu na místě. "Pakliže člověk odmítá prokázání se prvním způsobem, může se otestovat přímo v restauraci. Asi si nemyslím, že je to něco, co nám pomůže se dostat ze současné situace, na to nejsem fundovaný odborník, ale rozhodně jsem za to, že nejde o žádnou velkou přítěž, která by nás významně omezila. Když jsme v zahraničí a chodíme třeba na snídaně, obědy nebo na večeře… je to pár vteřin. Člověk o tom ví a má to připravené, ukáže a jde se dál. Nehledal bych v tom žádný velký rébus," uzavřel oblíbený gastronomický mistr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.