Koronavirus poslal Česko od půlnoci na 30 dnů do nouzového stavu. Promluvila Advokátka Long Slámová i mluvčí policie

Covid, policie, nouzový stav - Ilustrační snímek
Covid, policie, nouzový stav – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2021

Ve čtvrtek vláda rozhodla o zavedení nouzového stavu s platností od půlnoci, a to na dobu 30 dnů. Zdůvodnila ho nepříznivou situací v souvislosti s epidemií koronaviru. Ohledně vyhlášení krizového stavu se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřila advokátka Klára Long Slámová (44). "Vláda může nouzový stav vyhlásit maximálně na 30 dnů, poté může být prodloužen jedině Poslaneckou sněmovnou," uvedla. Vláda dále zpřísnila některá opatření, která se týkají provozu gastro služeb, konzumace na veřejnosti či kultury.

V souvislosti s koronavirem se už Česká republika ocitla v opatření, které může omezit práva a svobody občanů. Poprvé se tak stalo v minulém roce 12. března, následně o něco později 5. října, kdy se několikrát prodlužoval. Skončil tak až letos 11. dubna.

"Vyhlášení nouzového stavu samo o sobě neznamená pro občana až tolik, pokud v rámci nouzového stavu nedojde k vyhlášení dalších opatření. Což tedy ale zřejmě dojde. Vláda v rámci nouzového stavu tedy může vyhlašovat další opatření. Z logiky věci plyne, že další opatření téměř jistě budou následovat. Nouzový stav také umožňuje schvalovat vládní návrhy zákonů ve zrychleném režimu. Pro občana je ale nutné mít na paměti, že v rámci nouzového stavu je u některých trestných činů zvýšena sazba," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz advokátka Klára Long Slámová, co se v pravidlech pro občana mění.  

Vláda dále zpřísnila opatření s účinností od pátečních 18:00:

  • Hospody, restaurace, bary a další gastro zařízení musí podle opatření mít uzavřen provoz mezi 22:00 a 05:00.
  • Nelze konzumovat alkohol na veřejných místech.
  • V obchodních centrech si budou moci lidé vzít jen jídlo s sebou, konzumace v jídelních zónách bude zakázána. Neplatí to pro oddělené prostory restaurací. 
  • Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátečních 18:00 moci maximálně 1000 osob.
  • Sportovní utkání může od pátečních 18 hodin navštívit maximálně 1000 lidí. 
  • Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci nejvýše 100 lidí. Pohřby budou bez omezení. Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti covidu-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.
  • Od pátečních 18:00 vláda zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Policie na dotaz redakce uvedla, co považuje za hromadnou akci a jak bude postupovat v případech, kdy by se lidé setkávali ve větším počtu. Právě na mužích zákona leží břemeno dokazování, že jde o organizovanou akci.

"Za takovou akci považujeme to, co někdo zorganizoval, svolal, uspořádal. Nelze však za akci považovat neorganizované shlukování lidí, ať už jsou to jednotky, desítky nebo dokonce stovky, tak jak se tradičně děje třeba na pražské náplavce nebo Riegrových sadech a jinde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz příklad policejní mluvčí Ondřej Moravčík s tím, že právě policie musí prokázat již zmíněné - že jde o organizovanou událost. "Je zcela zásadní, že pokud má být takové setkání lidí postižitelné, je věcí policie, aby prokázala, že se jedná o organizovanou akci, tedy není povinností občana dokazovat, že nic neorganizoval,“ dodal mluvčí s tím, že posuzování probíhá přímo na místě.

Kvůli tomu mohou přítomné lidi požádat o podání vysvětlení nebo prokázání totožnosti a v případě, že policie vyhodnotí událost jako porušení zákona, věc zdokumentuje a následně odešle příslušnému správnímu orgánu.

Nouzový stav je krizový stav, který lze vyhlásit například při živelných pohromách, průmyslových haváriích, či při jiných nebezpečných situacích, kdy jsou v ohrožení životy lidí či jejich zdraví. Během něj vláda může vytvořit opatření, která omezují některá práva a svobody, nebo naopak ukládají povinnosti. V průběhu minulých nouzových stavů Česko například zažilo uzavření obchodů jiných než s potravinami či drogerií, zákaz vycházení v nočních hodinách nebo uzávěru okresů.

Aktuálním nouzovým stavem vládá reaguje na nárůsty počtů nakažených, kdy v úterý testy odhalily 25.864, což je nejvíc od začátku epidemie v Česku. Cílem je také snížit počty pacientů přicházejících do nemocnic, z nichž některé už omezují plánovanou péči.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.