Koronavirus potvrzuje vysoká čísla. V Česku se za středu prokázalo 13 502 nových případů. Téměř 500 lidí je ve vážném stavu

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 11. 11. 2021

populaci. V úterý ministerstvo evidovalo nejvyšší nárůst od 12. března, testy odhalily více než 14.500 nakažených. Zemřelých s covidem je od začátku epidemie celkem 31.289, v úterý zemřelo 56 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Dnes ráno se kvůli zhoršující se epidemické situaci sešla Rada vlády pro zdravotní rizika, která jedná o nových opatřeních proti šíření epidemie onemocnění covid-19. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu. O jakých návrzích dnes členové rady diskutují, není známo. Podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ale ve hře není uzávěra celé země. Kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat.

Na 100.000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 596 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak proti předchozímu dni zvýšilo o 38. Nejhorší epidemická situace je dál na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji je týdenní incidence 928, v Jihomoravském 782, v Moravskoslezském 759 a ve Zlínském kraji připadá na 100.000 obyvatel za týden 726 nových případů koronaviru. Na opačném konci pořadí je Karlovarský kraj se sedmidenní incidencí 210.

S růstem počtu nakažených stoupá zátěž nemocnic, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči zhruba o tisícovku méně nakažených. V porovnání s úterým se počet hospitalizovaných s covidem mírně snížil, v úterý jich ministerstvo evidovalo 3518, nejvíce od dubna. Z téměř 3500 nakažených v nemocnicích je ve vážném stavu podle dat na webu ministerstva 524 pacientů. V mezitýdenním srovnání je to o 200 víc.

Ze středečních nově potvrzených případů je podle dat ministerstva 9322 neočkovaných, 282 nakažených mělo po první dávce a 3898 bylo naočkovaných dvěma dávkami. Představitelé vlády opakovaně vyzývají k tomu, aby se lidé proti koronaviru nechali očkovat. Zdravotníci ve středu podle ministerstva aplikovali 43.267 dávek vakcíny, což je asi o 6400 méně než minulé úterý. Čísla se ale obvykle po aktualizaci zvýší. Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, dosahuje téměř 12,66 milionu. Z 10,7 milionu Čechů je plně očkováno necelých 6,2 milionu lidí.

Dnes ráno se proto sešla Rada vlády pro zdravotní rizika, která jedná o nových opatřeních proti šíření epidemie onemocnění covid-19. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu. O jakých návrzích dnes členové rady diskutují, není známo. Podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ale ve hře není uzávěra celé země. Kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.