Koupit, nebo nekoupit: České domácnosti budou muset zvážit, na které potraviny už nemají. Není jich málo, říká ekonom
Dopady pandemie koronaviru na ekonomiku se začínají ukazovat v plné vážnosti. Pro české domácnosti nastávají bohužel horší časy, protože nejen kvůli cenám energií budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda (41) popsal, které potraviny výrazně podraží a stanou se tak možná méně dostupné. Výrazně může podražit například máslo, o 20 až 25 procent. Růst cen bude evidentní také u průmyslově zpracovaných potravin, ať už půjde o uzeniny, případně nějaké cukrovinky, protože cukr také dost zdražuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Pandemická krize se bohužel promítla také do ekonomické situace a enormního zdražování. Nejvíce to Češi pocítí při placení složenek za energie, které vyskočí o 30 až 50 procent, u plynu dokonce o 50 až 70 procent. Ale navyšování cen se nevyhne ani další podstatné kategorii, kterou řeší úplně každý – potravin.
Data České statistického úřadu (ČSÚ) poukazují na to, že cena základních potravin, mezi které patří například máslo, cukr, chleba nebo brambory či mléko se loni v prosinci držela níže a zdražování je znatelné. Na konci roku 2020 se průměrná cena kupříkladu mléka (polotučné pasterované) držela na 17,86 Kč, letos v listopadu se zvedla na 18,92 Kč. Konzumní kmínový chléb stál ještě před rokem v průměru 27,67 Kč, o 11 měsíců později se jeho průměrná cena navýšila na 29,81 Kč.
"Zřejmě mezi těmi potravinami najdeme mléčné produkty, může dojít k výkyvům v cenách ovoce a zeleniny, pekárenské výrobky budou zdražovat plošně o 10 až 15 procent. Jedná se samozřejmě o základní složky jídelníčku, z tohoto důvodu to bude palčivé. Růst cen bude evidentní také u průmyslově zpracovaných potravin, protože jejich výroba je náročná na energie. Ať už půjde o uzeniny, případně nějaké cukrovinky, protože cukr také dost zdražuje. Ale důležité zůstává, že růst cen u potravin bude napříč všemi kategoriemi. Zdražování se bohužel nevyhne žádné z těch pro české domácnosti základních. Dotkne se i složek, které sice nepatří mezi ty nejnutnější, nicméně jejich prodejnost je vysoká, jde konkrétně o alkoholické nápoje. Bude spíše umění najít potravinu, která v příštím roce nebude zdražovat," řekl otevřeně pro ŽivotvČesku.cz k tématu cenového růstu potravin Lukáš Kovanda.
Zdražování potvrdily například společnosti produkující mléčné výrobky – Jaroměřická a Choceňská mlékárna nebo firma Madeta. Na finální ceně zboží se podle nich promítá růst cen energií, komponentních složek produktů nebo i obalového materiálu, který zůstává nezbytnou součástí každého výrobku.
"Už nyní pozorujeme výrazný cenový nárůst právě u mléčných výrobků, ale zdražování se hůře predikuje z toho důvodu, že třeba ovoce a zelenina může s cenami vystřelit kvůli případným lednovým mrazům. Nebo bude chladné počasí ve Španělsku či v Itálii, odkud se dováží. Myslím si, že ani meteorologové neví, jak bude letošní zima tuhá. Některé indicie naznačují, že leden bude skutečně mrazivý, v takovém případě bychom mohli očekávat enormní zdražení třeba některých druhů zeleniny. Z konkrétních potravin pak může výrazně podražit například máslo, o 20 až 25 procent. V současné době hodně zdražují také obiloviny a olejniny, což se přirozeně podepisuje na ceně výrobků, kde jsou obsaženy. A není jich málo. Právě ty budou v příštím roce citelně zdražovat," uzavřel Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz, jak se budou pohybovat v roce 2022 ceny v kategorii potravin – společně s energiemi a obecně náklady na bydlení patří totiž k nejdůležitějším položkám rozpočtu domácností.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.