Krásná moderátorka České televize čelila drsnému útoku. Zuzana Petrů ukázala své nohy po napadení zlým hmyzem. Jak se bránit popsal expert ze SZÚ

Muchnička - ilustrační foto
Muchnička – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2022

Malé zavalité mušky vypadají poměrně neškodně, dokud se nerozhodnou zaútočit. Řeč je o muchničkách. Štípnutí je velmi bolestivé a může vyvolat zdravotní komplikace. O jak nepříjemnou záležitost jde, veřejně ukázala moderátorka České televize Zuzana Petrů (Neuvirtová) na svém Twitteru. Lékař František Rettich ze Státního zdravotního ústavu pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že jako obranu doporučuje syntetické repelenty. "Já jsem ze staré školy, podle mě ty přírodní repelenty jsou možná přátelštější pro pokožku, ale vydrží působit maximálně půl hodiny," uvedl expert.

O nepříjemné události, kterou provázel sběr hub, informovala pohledná moderátorka České televize na svém Twitteru v minulém týdnu. "Co dokážou muchničky, potvory kousavý. Mám těch štípanců přes padesát. Až na zadku. Poučení: nechoďte na houby v legínách (ale úlovek za to stál)," uvedla ke svému příspěvku na sociální síti Zuzana Petrů a doprovodila ho snímky po útoku otravného hmyzu.

Muchnička je velká asi 2 až 5 milimetrů a působí poměrně nenápadně. Její kousnutí ale začne rychle bolet a kůže může začít otékat. Urputné svědění si lidé často rozškrábou do krve, což může vést k dalším komplikacím. Pokud útočí jedna muchnička, dá se kousnutí zvládnout, člověk ale může zejména v lese či u vody muchniček potkat tisíce.

Po štípnutí vzniká podkožní zánět, otok se může zvětšovat, nastupuje horečka, bolest svalů i kloubů. V tu chvíli už je samozřejmě vhodné vyhledat lékaře, který zřejmě předepíše antibiotika.

Sliny muchniček obsahují látky, které zabraňují srážlivosti krve, aby se parazit mohl pořádně napít. Útok velkého počtu muchniček může v krajním případě vést ke ztrátě krve a anémie.

František Rettich ze Státního zdravotního ústavu, který se studiem muchniček zabývá, nespoléhá na babské rady, ale věří chemii. "Muchničky jsou už na začátku léta hodně aktivní. Nejlépe na ně zabírají klasické repelenty s diethyltoluamidem, zkratka je DEET. Lidé v obchodě ať hledají repelenty s touto zkratkou. Když repelent má alespoň 25 procent diethyltoluamidu, tak postřik vydrží působit přibližně dvě hodiny. Jsem ze staré školy a preferuji syntetické repelenty, přírodní jsou možná voňavější a přátelštější pro pokožku, ale vydrží působit maximálně půl hodiny," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz František Rettich, který se zabývá právě tímto druhem hmyzu a zdravotními riziky, které přináší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.