Krematoria nestíhají, oběti covidu rozvezeme, říká Hamáček. Morbidní stav jako v Itálii, varuje Šándor

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2021

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) ve středu veřejnosti popsal špatnou situaci, která kvůli koronaviru panuje v Moravskoslezském kraji. Krematoria nestíhají a mrtvé bude nutné rozvážet do jiných krajů. "To jsou morbidní obrázky, jaké známe z italského Bergama," uvedl pro ŽivotvČesku bezpečnostní expert Andor Šándor (63) a neopomenul zmínit, kdo za situaci může.

Ministr vnitra Jan Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu veřejnost obeznámil se situací, která panuje v Moravskoslezském kraji.

"Situace je tam komplikovaná již nějakou dobu. Kapacita dlouhodobě nestíhá. Nyní by tak měl být proveden převoz asi 50 těl do Hustopečí, které nabídly volnou kapacitu," uvedl na tiskové konferenci Jan Hamáček s tím, že tento problém se netýká pouze severní Moravy, i když právě tam je situace nejhorší. "V dalších dnech může dojít k překročení kapacit i v jiných krajích," upřesnil ministr vnitra.

Bezpečnostní expert Andor Šándor, který vládu často kritizuje za chaotický postup a špatnou komunikaci směrem k veřejnosti, z tragické situace tentokrát neviní Hamáčkům resort.

"Kraje od vzniku covidové krize neměly možnost vyzkoušet si něco řešit po vlastní ose. Hned byl stav nouze a vše převzala vláda. Kraje byly v pozici, kdy musely či chtěly čekat na to, o čem rozhodne. Kdyby to šlo přes stav nebezpečí, který může vyhlásit hejtman na 30 dnů, tak by si možná kraje vyzkoušely, jak rychle a správně reagovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz důvod krizové situace bezpečností expert Andor Šándor.

"Je to jako v létě, když byl nárůst případů v dolech, tehdy hejtman Vondrák také vůbec nereagoval. Ale klidně mohl vyhlásit stav nebezpečí pro svůj kraj, protože tehdy stav nouze nebyl," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že situace v Moravskoslezském kraji je špatná, ale svůj podíl viny na tom nesou i nezkušení lidé v čele kraje.

"Krematoria a pohřební služba mají být součástí krizového řízení kraje. Kraj musí vědět, kolik lidí mohou krematoria běžně zpopelnit a kdy nastává problém. Tomu je nutné předcházet. Tak jako se dělají statistiky o zahlcenosti nemocnic, tak se mají dělat statistiky o vytíženosti krematorií. Toto bych státu nevyčítal, podle mě je to věc toho kraje. Po celou dobu krize se kraje vezou s vládou. Možná nyní něco iniciuje hejtmana Kubu s očkováním a možná hejtmana Půtu v Liberci," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz aktuální stav v Česku generál v záloze, který byl v letech 2001 až 2002 náčelníkem Vojenské zpravodajské služby.

"Krize není jen o testování a očkování, krize je o tom, aby to, co má v zemi sloužit, skutečně běželo. A to se týká i krematorií. Možná se dalo s týdenním předstihem predikovat, že se krematoria zahltí. Dnes se dostáváme do opakovaní morbidní situace v italském Bergamu," varuje uznávaný bezpečnostní expert.

"Někdo bude brzy natáčet přejezdy pohřebních vozů z místa na místo a ani si neuvědomíme, jak bolestivé a traumatické to musí být pro ty, kteří mohou jen odhadovat, kde jejich babička či dědeček budou zpopelněni. Jak to bude s obřadem nebo kdo ví, jak to bude se záměnou nebožtíků. To všechno jsou otázky, které v lidech budou vzbuzovat nedůvěru," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.