Reklama:

Kreml vzkázal Evropě: Nezrušíte sankce, nebude plyn. Bezpečnostní expert Andor Šándor odmítl, že by šlo o fantasmagorii, a vážnou situaci okomentoval

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2022

Rusku »nechutnají« ekonomické sankce, které na něj byly uvaleny Západem. To vyplývá z prohlášení Kremlu, ve kterém zaznívá, že dodávky plynu z Ruska do Evropy se plně neobnoví do doby, než je Západ nezruší. Sankce byly uvaleny v reakci na ruskou vojenskou invazi na konci února na Ukrajinu. Společnost Gazprom přitom tvrdila, že surovinu plynovodem Nord Stream 1 neposílá kvůli technickým problémům. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval politický komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor (65).

Reklama:

"Kolektivní Západ, v konkrétním případě Evropská unie, Kanada a Británie, nesou vinu na tom, že situace došla do takového bodu," citovala prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova agentura TASS.

Reklama:

Mluvčí Kremlu podle listu Financial Times přímo uvedl, že Rusko nemůže dodávat plyn přes plynovod Nord Stream 1 kvůli sankcím zmíněných zemí.

Peskov dnes zároveň odmítl, že by Rusko bylo odpovědné za přerušení dodávek plynu do Evropy potrubím Nord Stream 1. Za přerušení přepravy podle něj mohou sankce uvalené na Rusko, které ztěžují mimo jiné údržbu plynovodu.

"Komplikace s čerpáním plynu vznikly kvůli sankcím západních zemí, které uvalily na naši zemi a na několik společností. Nejsou žádné jiné důvody, které by mohly způsobit problémy s posíláním plynu," citovala Peskova agentura v doposud nejsilnějším vyjádření v souvislosti s dodávkami plynu.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora, který je názoru, že situace je velmi vážná. "Předpokládám, že mluvčí Kremlu Peskov říká jen to, co mu jeho pán dovolí. To znamená, že to není nějaká jeho fantasmagorie. Ta výhrůžka je velmi vážná a je potřeba ji i takto brát. Odráží to fakt, jak Kreml vnímá všechna opatření, která Západ učinil ve vztahu k nelegálnímu a nemorálnímu přepadení Ukrajiny. Je to samozřejmě silný úder, který bude ultimátně testovat jednotu EU. Rusové budou čekat, jaká bude reakce Západu. Osobně bych to bral vážně a nepodceňoval situaci. Jednoznačně je to eskalace všech dosavadních vztahů a jde o výraz toho, že Rusové vojenskou invazi na Ukrajinu vnímají jako legitimní - jako něco, na co měli právo, sankce Západu pak považují za nefér. Je to obrácený pohled Rusů na to, co udělali nelegálně, ale zkrátka Rus to vnímá jinak a tímto nám to potvrdil," okomentoval na dotaz redakce generál v záloze a zkušený politický komentátor.

Ruský státní plynárenský podnik Gazprom přerušil minulý týden ve středu dodávky plynu potrubím Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Zdůvodnil to další údržbou, která měla skončit v sobotu ráno. V pátek večer ale Gazprom uvedl, že provedená údržba odhalila v kompresorové stanici únik oleje a že plynovod kvůli tomu zůstane mimo provoz, prozatím na neurčito. Cena plynu v Evropě po tomto přerušení vzrostla o 30 procent.

Redakce ŽivotvČesku.cz zároveň oslovila poradce premiéra v oblasti ekonomiky Štěpána Křečka, co neobnovení dodávek plynu může znamenat pro české domácnosti.

"Nastává scénář, na který jsme se připravovali, ale doufali jsme, že nikdy nenastane. Rusko jednoznačně využívá dodávky energií jako ekonomickou zbraň v rámci probíhající ekonomické války. Bude to další nápor na růst ceny plynu a potažmo růst ceny elektřiny, proto je důležité, aby došlo k odpojení ceny plynu a elektřiny, tím bychom měli mít vyřešenou alespoň tu část, pokud jde o elektřinu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz finanční expert.

"Co se týká plynu, je potřeba pracovat na zásobení dodávkami plynu z jiných zemí. A je dobře, že naše zásobníky jsou téměř plné, ale určitě jde o velmi nepříjemnou komplikaci na trhu, kvůli které se do popředí, a domnívám se, že zcela zbytečně, dostane panika," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: