Reklama:

Krvavá politika: Královražda mladičkého vládce otřásla Českem a drsně ovlivnila osud země

Český král Václav III.  - Ilustrační snímek
Český král Václav III. – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2024

Politiku současnosti známe především jako místo drsných slovních střetů a urážek. Buďme rádi, že zůstává u verbálních projevů, historie je totiž přeplněna drastickými případy, kdy boj o moc končil násilnou smrtí. S portálem ŽivotvČesku.cz otevíráme nový seriál, ve kterém se navrátíme ke krvavým případům, které otřásly nejen naší vlastí. Prvním je osud posledního přemyslovského panovníka –⁠⁠⁠⁠⁠ Václava III.

Reklama:

Je čtvrtek 4. srpna 1306, nacházíme se v Olomouci. Český král Václav III. pobývá, jak se traduje, v budově olomouckého kapitulního děkanství. Je mu pouhých šestnáct let a už nese břímě panovnických povinností, divoké doby bojů a dvorských intrik. Právě shromažďuje vojsko, aby s ním táhl do Polska a vypořádal se zde s odbojem proti své vládě. Nikam už ale s vojskem neodtáhne.

V srpnovém horku je český král oděn podle dobových pramenů jen v košili a plášť. I tu přistupuje vrah a uštědřuje Václavu III. tři smrtelné rány. Král umírá, královrah podle jedné verze uniká, jiná ovšem uvádí, že byl usmrcen. Nejčastěji se píše ve starých letopisech, že šlo o Durynka, tedy muže původem ze středního Německa. Na tom, kdo si vraždu objednal, se historici neshodnou, podezřelých je celá plejáda.

Reklama:

Nešťastný král neměl klidu ani po smrti. Byl pomlouván jako prostopášný nemrava bez vladařských schopností. Ostatky Václava III. spočinuly v olomoucké katedrále, ale v roce 1326 byly přeneseny do Zbraslavského kláštera. Prý si to sám Václav III. přál. O necelé století později však řádila v království českém husitská revoluce. Hořely kostely a kláštery, vypleněn byl i ten na Zbraslavi. Při řádění husitů byly ostatky Václava III. ztraceny. Smutný příběh, který dokazuje, jak tíživá bývá moc a jak vysoká daň se někdy platí.

V každém případě ale Václavem III. vymřeli Přemyslovci ve vládnoucí linii a českou vlast čekala nedobrá léta, jak v kontextu článku uvádí portál 100+1.

Na trůn nastoupil Jindřich Korutanský a nastal zmar, nestabilita, války, rozmach oligarchie, nakonec i faktický rozpad vládní moci v království. Na obzoru se už ale rýsoval jiný čas, zlatá doba císaře Karla VI. Země povstala z popela, aby se rozlétla jako orel nad horskými hřbety, aby ji pak srazilo do víru násilí již zmíněné husitské hnutí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: