Květák i za 100 korun. Koronavirus v Česku zahýbal s cenami zeleniny

Ceny ovoce a zeleniny jsou vysoké.
Ceny ovoce a zeleniny jsou vysoké.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2020

Koronavirová opatření se dotkla všech odvětví. Řadí se k nim i trh s ovocem a zeleninou. Jejich ceny vzrostly, a to až o čtvrtinu. Navíc do toho svět trápí sucho. Kvůli tomu, že třeba ve Španělsku a Itálii nemá úrodu kdo sbírat, a podobně jsou na tom i farmáři v Čechách, letí ceny pořádně vzhůru.

Česko si zvyklo na dovoz zeleniny z jižně položených států. Jenže to teď představuje rapidní skok cen. "Pro tyto země je těžké najít pracovní sílu na sklizeň, protože tam jsou zvyklí, že jim to sklízí třeba lidé z Afriky," popsal pro portál TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Podle ekonomů je pro Španěly a Italy práce na poli druhořadná - a v současnosti pomocné síly kvůli komplikacím s hranicemi jen tak neseženou. I to je skutečnost, která zvyšuje cenu zboží kvůli zvyšující se poptávce. Jedna z nejvyšších cen je v současné době u citronů, kilo stojí až 80 korun.

Ceny letí vzhůru

Celkově ceny letí vzůru i u dalšího zboží. Třeba u květáku se objevuje cena v některých lokalitách okolo 100 korun a podobně tomu je u paprik.

"V okamžiku, kdy můžeme dodávat ovoce nebo zeleninu od českých producentů, tak se nám daří tu cenu snižovat," tvrdí mluvčí obchodního řetězce Tesco Václav Koukolíček. Jenže to se podle ekonomů během letních měsíců změní. Na polích a v sadech bude chybět až 10 tisíc pracovníků. Náročné období před sebou má i pan Smetana.

"Potřebujeme zhruba tři až čtyři sezonní pracovníky. Budeme muset víc zapřáhnout i rodinu a děti a nějakým způsobem se s tím poprat," popsal zemědělec David Smetana.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.