Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru. Reprodukční číslo je na hodnotě 0,9

Pacient - Ilustrační snímek
Pacient – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Publikováno: 28. 6. 2021

Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta. Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstal v neděli na hodnotě 6,5. Počet hospitalizovaných klesl pod padesátku, na podobných úrovních byl naposledy loni v druhé půlce března. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7,890.961 dávek. V neděli zdravotníci očkovali 34.190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem.

Týdenní přírůstky nově nakažených dál klesají, podle dat ministerstva je ale patrné zpomalování tempa. Zatímco v prvním červnovém týdnu testy od pondělí do neděle potvrdily přes 2300 nakažených, v druhém to bylo necelých 1400, ve třetím více než 900 a v minulém kolem 700.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo téměř 1,67 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30.298 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V nemocnicích je nyní 49 lidí s covidem, z toho sedm ve vážném stavu.

Testy na koronavirus v neděli absolvovalo přes 35.000 lidí, přičemž většinou to byly antigenní testy. Přesnějších PCR testů bylo přes 7100. Minulou neděli laboratoře provedly zhruba o 8000 testů více. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,09 procenta. Kolem procenta byla v neděli pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,2 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo o desetinu na 0,9. Dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.