Léto se bez opatření neobejde. Milan Kubek nastínil, jaké podmínky zřejmě budou v Česku panovat
Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, počty nových případů klesají a reprodukční číslo je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Letošní léto se ovšem ani s pomalejším šířením covidu a očkováním neponese ve stejném duchu, jako to loňské, které bylo takřka bez opatření. "Asi bude dobré se vnitřně připravovat na to, že možná ne respirátory, ale roušky se budou ve vnitřních prostorách nosit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).
Během loňského léta se lidé v Česku po prvním lockdownu vrátili k téměř běžnému životu téměř bez opatření. Letošní rok přinesl naději v podobě vakcíny proti covidu-19, která by mohla zamezit podzimnímu zrychlení šíření, zcela bez opatření se ale neobejdeme.
"Já doufám, že nám pomůže očkování, protože se přeci jen zrychluje. Pořád je tady šance, že do podzimu bude mít naočkováno, když už ne 7 milionů, tak třeba 5 milionů obyvatel. To by nám mělo zásadním způsobem pomoct," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Pomyšlení na léto bez ochrany dýchacích cest je nereálné, ve vnitřních prostorách bude pravděpodobně stále povinné mít zakrytá ústa a nos. "Asi bude dobré se vnitřně připravovat na to, že možná ne respirátory, ale roušky se budou ve vnitřních prostorách nosit. Zřejmě to bude jedna z podmínek, aby člověk mohl konečně do restaurace, aby se mohla spustit kina, divadla, aby si člověk mohl dojít k holiči," přiblížil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, jak by mohl v letních měsících vypadat návrat k lepšímu životu.
Pozitivní zprávou je, že prezident České lékařské komory nepředpokládá, že by bylo nošení roušek povinné i venku, jako je tomu aktuálně. "V létě se pravděpodobně venku na ulicích roušky nosit nebudou, ale teď by se určitě měly nosit všude. Souhlasím s názorem pana ministra Blatného, že by ty ochrany úst měly být povinné všude venku. Myslím si, že v té přírodě by mohly stačit chirurgické roušky, ve vnitřních prostorách respirátory, v tom bych udělal rozdíl," uvedl Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že výjimky by neuděloval.
"Samozřejmě je tu argument, že když nikoho nevidím, nikoho nemůžu nakazit, ale jakmile se dělají výjimky, jsou z toho lidé zmatení. Klasický příklad je venkovní sport. Dočtete se, že sportovci mají výjimku, že roušky nosit při sportu nemusí, pak někdo hlásí, že se to týká jen profesionálních sportovců, takže jsou v tom zmatky. Čím je to složitější, tím víc se to porušuje," upřesnil pro ŽivotvČesku renomovaný lékař, proč konkrétně by s výjimkami, například pro kuřáky, nesouhlasil.
Milan Kubek doplnil, že lidé se svým chováním vzájemně ovlivňují a popsal, co se děje, když venku naráží na osoby, které opatření nedodržují. "Hlavně dochází k tomu, že i lidé, kteří primárně mají vůli všechno dodržovat, jsou demoralizováni. Když běžíte po cyklostezce a snažíte se mít roušku, což je při běhu nepříjemné, a potkáváte hromadu lidí bez roušek, tak vás to přestane bavit. Když jste na procházce a jdete s respirátorem, potkáváte lidi, kteří ochranu úst vůbec nemají, tak vás to taky přestane bavit," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf lékařské komory.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.