Letos až 600 tisíc nezaměstnaných, míní Jana Maláčová. Kdo na tom bude nejhůře?

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2020

Ministryně práce Jana Maláčová je přesvědčena o tom, že dojde k razantní vlně nezaměstnanosti, která by se mohla projevit v následujících měsících. Kdo o práci přijde? Podle ministryně nejčastěji matky s dětmi, absolventi a lidé se mzdami do 20 tisíc korun.

Portál Seznam zprávy přinesl poměrně zásadní rozhovor s ministryní. V něm predikuje, že by mohlo být v Česku letos až 600 tisíc lidí bez práce.

"Každé procento je zhruba 55 tisíc, takže je to přes 500 tisíc. Teď máme nějakých 270 tisíc nezaměstnaných," míní Maláčová.

Podle ní půjde o sektory služeb, pohostinství a další... "Stále nevíme, které sektory jsou postižené nejvíce. My si to myslíme. Ta tvrdá čísla budou až v červenci. Druhé čtvrtletí uvidíme nejdříve v červenci. Logicky to budou pravděpodobně služby, pohostinství, cestovní ruch. Zaměstnanci, zejména ti nízkopříjmoví. Máme představu, že půjde o nižší příjmovou sféru do 20 tisíc korun. A uvidíme, co udělají nastávající hospodářské potíže, které logicky přijdou," upřesnila ministryně práce a sociálních věcí.

Dopady jako při hospodářské krizi

Maláčová pracuje i s černým scénářem. Co by se konkrétně mělo dít? "Vycházíme z logiky, že v červnu už nám budou nabíhat lidé, kterým skončila výpovědní lhůta, a budou mít už spotřebované odstupné. A na začátku července se budou hlásit rodiče s dětmi, kteří dostali výpověď, ale čerpali ošetřovné, které jim na konci června skončí, a proto se přijdou registrovat na Úřad práce. Ty scénáře, se kterými jsme pracovali na začátku koronakrize, v polovině března, mluví minimálně o stejně závažných dopadech jako během minulé hospodářské krize v roce 2008 a 2009, což znamená plus pět procentních bodů. To je černý scénář," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.