Lidé nejsou antivaxeři, ale polekali se toho šíleného nátlaku, říká Lukáš Pollert. Řekl svůj názor na povinné očkování
V březnu má vejít v platnost nová vyhláška přikazující povinnou vakcinaci proti nemoci covid-19 osobám starším 60 let a také těm, kteří vykonávají určité profese jako například policisté, lékaři či vojáci. Zavedení takového právního předpisu má své zastánce, ale také odpůrce, kteří ho považují za diskriminační. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz lékaři Lukáši Pollertovi (51), jaký má postoj k vyhlášce, která se ho profesně týká. "Já přesně nevím, proč povinně chce vláda očkovat zdravotníky, když jsou de facto všichni očkovaní," zamyslel se.
Mezi lékaři je 88 procent očkovaných proti covidu, mezi sestrami 83 procent. Posilující dávku má 54 procent lékařů a 36 procent sester - vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která na Metropolitním zdravotnickém kongresu prezentoval hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal v polovině prosince.
"Myslím si, že zbytek zdravotníků covid stejně prodělalo. A v tuto chvíli jde o poměrně velké a zásadní číslo. Já přesně tedy nevím, proč povinně chce vláda očkovat zdravotníky, když jsou očkovaní. To mi není moc jasné. Jestli tedy honí pár procent, tak je to absurdní," řekl svůj pohled na věc v souvislosti s povinným očkováním respektovaný lékař a úspěšný olympionik Lukáš Pollert pro ŽivotvČesku.cz.
Novou vyhlášku ohledně povinného očkování připravil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). Jeho nástupce Vlastimil Válek (61) ji sice chce přepracovat, pro některé profese ale povinnost patrně zůstane.
Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19 by měla být známa dřív než 15. února. K tomuto datu už by mělo být hotové její definitivní znění. V neděli to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pořadu Partie Terezie Tománkové.
Skupina 14 senátorů podala k Ústavnímu soudu na vyhlášku stížnost. Mezi nimi je i několik senátorů z klubu STAN. Rakušan uvedl, že jejich návrh nepodporuje. Současná koaliční vláda Petra Fialy (57) plánuje z předpisu přinejmenším vyřadit povinné očkování pro lidi starší 60 let. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v závislosti na vývoji epidemie. Bývalá vláda rozhodla, že se budou muset očkovat například všichni pracovníci ve zdravotnictví včetně studentů, kteří budou chodit na odbornou praxi, policisté, hasiči nebo vojáci.
Ohledně povinné vakcinace je lékař a někdejší špičkový reprezentant ČR Lukáš Pollert přesvědčen o tom, že ministerstvo zdravotnictví tak dlouho a hrubě tlačilo na pilu, že se řada lidí zalekla. Přitom se věc dala řešit racionálně.
"Myslím si, že kdyby se tolik netlačilo na lidi, tak jsou dnes všichni očkovaní. Dle mého názoru mnohým přišlo divné, že nátlak byl tak obrovský, že něco není v pořádku a šprajclo se. Staří lidé, kteří zažili dávná léta za doby komunismu, to mohli vnímat, že nátlak je nepřiměřený a polekalo se. Motivační kampaně byly skutečně špatné, a to byla chyba. A je to škoda. Podle mého to ministerstvo marketingově nezvládlo a efekt byl opačný, lidi místo povzbuzení viděli jen šílený nátlak. Tedy to znamená, že řada lidí se nenechala očkovat, i když se celý život nechala očkovat. Nejsou to tedy antivaxeři, ale vadil jim ten tlak a nátlakové kampaně. A kam se měla, je to můj názor, celá vakcinace zaměřit, tak to nejsou vojáci či policisté, možná snad jen ti, kteří sedí v kancelářích (směje se), ale zejména lidé, kteří mohli umřít, tam se to mělo soustředit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert svůj pohled na současný problém v rámci očkování.
Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.
Kolik stály vakcíny?
Farmaceutické firmy Pfizer, BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson na konci roku odhadly, že v roce 2021 za vakcíny proti covidu-19 na tržbách získaly sumu ve výši 65,6 miliardy eur (1,7 bilionu korun). To je více než dvojnásobek tržeb celého sektoru vakcín v období před covidem, shrnul server španělského listu El País, jenž vyšel z údajů od firem i informací agentur Reuters a Bloomberg.
V ČR vakcíny za miliardy:
Za vakcíny proti covidu-19 ministerstvo zdravotnictví jejich výrobcům zaplatilo od zahájení očkování do konce loňského listopadu (2021) více než šest miliard korun. Vyplývá to z přehledu zaplacených faktur ministerstva. Od začátku očkování 27. prosince 2020 zdravotníci aplikovali přes 15 milionů dávek vakcíny. Téměř stejný počet vakcín by měl podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba dorazit v letošním roce. Uvedl, že objednáno je prozatím 14,7 milionu dávek.
Kdo je Lukáš Pollert:
Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1.
Na mistrovství světa získal v roce 1997 stříbrnou medaili. Z evropských šampionátů si přivezl dvě stříbra a dva bronzy. V roce 1993 vyhrál celkové pořadí Světového poháru v kategorii C1. Na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně vybojoval zlatou medaili, v Atlantě 1996 získal stříbro. Sportovní kariéru ukončil v roce 2000, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In.
Jako doktor pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice. V současné době pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.