Reklama:

Lidé plní ulice Evropy, podpora Palestinců se stává sudem střelného prachu: Expert na terorismus Kraus promluvil o rizikovém tlaku na Izrael

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2023

Komentář: Všechny nemocnice na severu Pásma Gazy už jsou mimo provoz, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na palestinské úřady spravované hnutím Hamás. Podle něj musela provoz přerušit i nemocnice Kuds ve městě Gaza, které leží na severu Pásma, kde už několik dní svádí boje izraelská armáda s palestinskými ozbrojenci i v okolí nemocnic. Také hlavní nemocnice v tomto městě Šífa už nefunguje, potvrdil také šéf Světové zdravotnické organizace (WHO). V této nemocnici kvůli nedostatku elektřiny zemřelo podle dnešního oznámení palestinských úřadů šest předčasně narozených dětí a devět pacientů na jednotce intenzivní péče. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause, jehož specializací je oblast Středního východu a výzkum státního terorismu, který odpověděl na klíčovou otázku ohledně vývoje ozbrojeného násilí v Pásmu Gazy. Z jeho slov vyplynulo, že postupně vzniká vyšší riziko, že situace se může pro Izrael stát politicky »nekomfortní«.

Reklama:

"Bohužel nemocnice už nefunguje jako nemocnice," napsal v neděli na síti X Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO, jíž se podle něj podařilo obnovit spojení se zdravotníky v nemocnici Šífa. Server BBC dnes napsal, že podle palestinských zdrojů je v nemocnici Šífa přes 2000 lidí, včetně pacientů, zdravotníků a lidí, kteří v ní hledali úkryt před masivním izraelským bombardováním. Podle AP, která se odvolává na ředitele nemocnice, je tam asi 650 pacientů, 500 zdravotníků a na 2500 lidí, kteří se tam přišli schovat.

Izraelský prezident Jicchak Herzog v neděli uvedl, že nemocnice Šífa je plně funkční. Tvrzení o zastavení dodávek elektřiny nemocnici je podle něj výmysl hnutí Hamás, které využívá civilisty v nemocnici jako živé štíty a jehož členové se ukrývají v komplexu pod ní.

Reklama:

Situace na Blízkém východě je dlouhodobě silně vyostřená. A s tím, jak dlouho trvá a dochází k eskalaci násilí, se může politicky otočit v neprospěch Izraele, přiblížil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník Josef Kraus.

"Skutečnost, že v Evropě jsou protiizraelské demonstrace, to je něco, s čím izraelská strana musela počítat a bezesporu počítala. Pokud to ale bude trvat dlouho, tak to bude představovat něco, co bude pro Izrael politicky nepříjemné. Není to pouze »ulice«, která dává najevo nespokojenost, jakým způsobem se to v Gaze vyvíjí, ale je vidět, že i celá řada evropských zemí není spokojená s tím, co se tam děje. Začíná být cítit tlak, který zdůrazňuje, že situace v Gaze může vytvářet nepokoje v Evropě a jejím politikům komplikovat situaci. V tomto smyslu se může začít stupňovat tlak na Izrael, aby došlo k mírovým řešením, příkladem pro potřeby evakuace civilních obyvatel, což je něco, co Izrael doposud odmítá s logickým vojenským odůvodněním - že by došlo k přeskupení sil nepřítele. Tomuto tlaku nebude moct Izrael čelit donekonečna a postupně s tím dochází k tomu, že islámský svět nebude chtít jen mlčet a že se bude chtít projevovat, což může Izrael stát cenné politické body v kontextu dění v Evropě, tím i početnější ztráty podpory konkrétních politických garnitur," popsal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus, jakým způsobem se situace může otočit proti izraelské straně, která »hraje« o politickou podporu nejen ze strany Evropy.  

Pokud jde o současné dění v Pásmu Gazy, lékaři v Šífě o víkendu kvůli nedostatku paliva pro generátory elektřiny přesunuli novorozence z oddělení s inkubátory do jiné budovy a umístili je na běžná lůžka. Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v sobotu uvedl, že Izrael pomůže s evakuací nejmenších dětí z nemocnice. V neděli jiný izraelský armádní mluvčí řekl, že plány na evakuaci nemluvňat »se stále vyvíjejí«.

Doktor Abdul Qadir Hammad z nemocnice v britském Liverpoolu, který v neděli hovořil s kolegy z nemocnice Šífa, dnes serveru BBC řekl, že evakuace novorozenců a vážně zraněných pacientů by byla velmi náročná a i kdyby se podařila, v oblasti nejsou nemocnice, které by jim mohly poskytnout potřebnou péči. "Bojí se o jejich život, jsou pod neustálou palbou a svým pacientům nemohou poskytnout bez elektřiny pomoc. Vidí, jak jim pacienti umírají, a jsou bezmocní," řekl BBC doktor Hammad.

"Lidé v nemocnicích umírají po odpojení přístrojů kvůli nedostatku elektřiny, ale budou umírat i na sepse, infekce a gangrény," řekla dnes televizi Al-Džazíra doktorka Alice Rothchildová z organizace Židovský hlas pro mír. "Také zdravotnický personál je vyčerpaný a traumatizovaný. Mnozí onemocní infekčními chorobami, které se tam kvůli špatné hygieně šíří," dodala. Izrael v odvetě za útok Hamásu ze 7. října na Izrael zavedl také blokádu Pásma Gazy, zastavil dodávky potravin, léků, paliva, energie i vody. Dodávky vody posléze obnovil, ale jen v omezené míře. Podle některých svědectví lidé pijí i slanou mořskou vodu, protože odsolovací zařízení v Gaze rovněž kvůli nedostatku energie nefungují.

První humanitární pomoc Izrael do Pásma Gazy povolil až 21. října. Od té doby tam umožnil vjezd jen asi 980 kamionům s potravinami, vodou a léky, což je podle humanitárních organizací stále velmi málo. Před válkou tam vozilo humanitární pomoc asi 500 kamionů denně. Izrael stále neumožňuje dodávky paliva, které jsou potřebné i pro fungování nemocnic a pro dopravu ambulancí či rozvoz potravin v oblasti. Izrael tvrdí, že v oblasti je paliva dost a že ho využívá Hamás pro své potřeby a útoky proti Izraeli.

"Za posledních pět týdnů jsme neviděli téměř žádnou pomoc z kamionů, které ji měly přivézt na přechod Rafáh. Dostala se k nám jen balená voda, která se ale rozebrala během dvou minut," řekl televizi Al-Džazíra Palestinec, který nyní pobývá ve městě Chán Júnis a který popsal zhoršující se životní podmínky na jihu Pásmy Gazy. Tam se evakuovaly statisíce lidí ze severu, kde se vedou pozemní boje a který Izrael masivně bombarduje. Rakety ale dopadají i na jih Pásma Gazy. "Zavřeno je 95 procent pekáren a v těch, co jsou otevřené, se na chleba čeká sedm až osm hodin. Nemáme čistou vodu, palivo ani zdravotnický materiál. Lidé jsou naštvaní a zoufalí," dodal uprchlík v Chán Júnisu.

Izrael po útoku Hamásu ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, zahájil odvetné masivní bombardování Pásma Gazy, při němž podle palestinských úřadů zemřelo přes 11.000 lidí, z toho dvě třetiny jsou ženy, děti a nezletilí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: