Lidé sundavají roušky už teď. Je to rizikové chování a může mít dohru, řekl epidemiolog Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

Povinné nošení roušek skončí podle ministra zdravotnictví zřejmě v polovině června, možná s koncem měsíce, řekl portálu Život v Česku Adam Vojtěch. Bude hodně záležet na tom, jaké dopady na vývoj epidemie bude mít rozvolňování. Už teď ale lidé k situaci přistupují poněkud laxně. Roman Prymula upozornil, že v některých případech lidé jednají rizikově.

"V případě zachování příznivé epidemiologické situace bychom mohli roušky ve venkovních prostorech odložit od poloviny června. Shodl se na tom náš tým epidemiologů pro řízené uvolňování karantény," uvedl ve čtvrtek Vojtěch.

Pro Život v Česku informaci sdělil už ve středu (Psali jsme zde - Adam Vojtěch exkluzivně řekl, kdy konečně sundáme roušky. A bude to už brzy) s tím, že roušky jsou velmi klíčové v boji s epidemií respiračního onemocnění.

Rizikové chování

Řada lidí ale roušky nepoužívá aktuálně. Často se v ulicích setkáte s jedinci, kteří ochranu úst a nosu nemají. A to nejen kvůli počasí, ale třeba i kvůli tomu, že se jim hůře v roušce dýchá. "Je to poněkud rizikové chování. Epidemii jsme dostali na nízká čísla, proto její restart má mnohem těžší pozici a bude trvat déle. Není ale vhodné situaci podceňovat, může mít dohru,“ řekl pro Život v Česku epidemilog Prymula.

Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků v tuzemsku platí od 19. března. Výjimku mají například děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo členové domácnosti jedoucí v jednom autě.

V některých případech se budou nosit stále

I když v červnu dojde zřejmě ke zrušení nošení roušek, v MHD a dalších prostorách se budou stále nosit. Ministr zdravotnictví pak dále upozornil, že nošení roušek se může vrátit na podzim, kdy začíná období respiračních onemocnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.