Lidé už se nebojí koronavirové pandemie. Kontaktu s ostatními lidmi se spíše vyhýbají ženy

Ilustrační foto - Koronavirus
Ilustrační foto – Koronavirus
Foto: pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2020

Počet lidí, kteří se obávají onemocnění COVID-19, se postupně snižuje. Podle průzkumu se začaly v tomto týdnu rapidně snižovat počty lidí, kteří se stále bojí nákazy koronavirem. Nákazy se už obává pouze necelá polovina lidí, za poslední tři týdny tak ve výsledcích průzkumu zaznamenává výrazný pokles obav z nákazy o jednu třetinu.

Největší skokový rozdíl byl zaznamenán u lidí, kteří uvedli, že se u nich obava z nákazy dokonce snížila. Podíl těchto lidí narostl více než 10x za poslední tři týdny. V první vlně průzkumu se nákazy obávalo výrazně více žen než mužů a právě u žen byl v poslední vlně průzkumu zaznamenán také největší zvrat. Zajímavé je, že mimo mladých žen do 45 let se nákazy přestává bát rovněž i ta nejrizikovější skupina žen, a to skupina žen nad 60 let,“ přiblížil výsledky Bohumil Hurda z agentury STEM/MARK.

Lidé s kroky vlády zatím sympatizují

9 z 10 lidí schvaluje opatření, které doposud vláda učinila proti šíření koronaviru. „Lidé jsou však v posledním době opatrnější a místo možnosti „určitě schvaluji“ volí možnost „spíše schvaluji“. Je to dáno hlavně tím, že obavy lidí z nákazy koronavirem u lidí postupně klesají a část obyvatel již volá po zrušení různých nařízení a zákazů, které je momentálně jen omezují. Lidé rovněž začínají být skeptičtější v tom, kdy se vrátí život do normálních kolejí. Přestože koncem března předpokládali, že se život do normálních kolejí vrátí do letních prázdnin, nyní se téměř zdvojnásobilo množství těch, kteří si myslí, že to bude až v průběhu prázdnin, případně na podzim,“ doplnil Hurda.

Kontaktu s ostatními se zatím spíše bojíme

Obava z přímého nakažení má sice klesající tendenci, nicméně 8 z 10 lidí se stále snaží vyhýbat kontaktu s ostatními. Muži se oproti ženám kontaktu s ostatními tolik nebojí. V porovnání s ženami, kde se nebojí pouze každá desátá žena, u mužů se nebojí každý čtvrtý muž. Nejméně pak muži do 45 let bez vysokoškolského vzdělání. Největší zlom byl zaznamenán na Moravě, kde se podle výzkumné agentury STEM/MARK za poslední tři týdny dokonce zpětinásobil počet lidí, kteří se již nesnaží vyhýbat kontaktu s jinými lidmi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.