Lukáš Pollert odhadl, jak se prezident postaví k novele o nižší valorizaci penzí

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2023

Premiér Petr Fiala (58) respektuje úmysl prezidenta Petra Pavla (61) sdělit svůj postoj k novele o nižší valorizaci penzí až příští týden po schůzce s opozičním hnutím ANO. Fiala věří, že argumenty vlády pro předpis jsou dostatečně silné. Penzijní novelu schválily dolní i horní parlamentní komora. K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji nyní musí podepsat prezident. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila olympionika, lékaře a politického komentátora Lukáše Pollerta (52), který na dotaz prozradil, jak se na věc dívá. Odhadl zároveň, zda prezident k novele o nižší valorizaci penzí připojí svůj podpis.

Pavel při schvalování novely nechtěl komentovat, jak se k ní postaví, přislíbil se vyjádřit až po své čtvrteční prezidentské inauguraci. Ve čtvrtek České televizi (ČT) řekl, že stanovisko zveřejní poté, co se příští týden ve středu kvůli novele setká se zástupci opozičního hnutí ANO.

Fiala respektuje, že prezident se chce vyjádřit až po jednání s opozicí. "Věřím, že ty argumenty, které jsme sdělili my, kvůli kterým jsme provedli tuto úpravu, jsou dostatečně silné, abychom prezidenta přesvědčili. Nechávám na prezidentovi, aby sám zvolil termín rozhodnutí, jinak to být ani nemůže," doplnil.

Podle Lukáše Pollerta je prakticky věc rozhodnutá a teď se ještě před podpisem prezidenta bude konat »klasický taneček«, aby nikdo nemohl nové hlavě státu vytknout, že věc dostatečně nekonzultoval s opozicí. "Myslím si, že to podepíše a nechá to tak. Mluví se o tom, že souzní s vládou a vzděláním není ekonom a domnívám se, že jeho znalosti o rozpočtu jsou mlhavější než vlády, případně ekonomických poradců. Pokud vláda omezení valorizačního schématu zdůvodňuje tím, že do budoucna to není udržitelné, tak to podepíše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na téma, které pro některé penzisty je velmi citlivé.

Na dotaz, zda by Lukáše Pollerta překvapilo, pokud by prezident po další schůzce s opozičním hnutím ANO - tedy druhé v pořadí - zaujal postoj, že by Sněmovnou i Senátem schválenou novelu zákona z nějaké příčiny vetoval, tak sdělil, že by šlo o událost, která by byla poměrně překvapivá. "Myslím si, že tak silný v kramflecích ještě není a hodně bych se divil, kdyby k tomu došlo," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený lékař a politický komentátor.

Pavel před schválením v Parlamentu uvedl, že jako občan má pochybnosti o některých aspektech novely, na které upozorňují i odborníci. Do legislativního procesu ale nechtěl svými výroky zasahovat. Ve čtvrtek poznamenal, že by nebylo ani správné, aby ústavní aspekty kolem novely posuzovali politici, ale měli by to dělat ti, kterým to přísluší, tedy Ústavní soud.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Kdo je Lukáš Pollert:

Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1.

Na mistrovství světa získal v roce 1997 stříbrnou medaili. Z evropských šampionátů si přivezl dvě stříbra a dva bronzy. V roce 1993 vyhrál celkové pořadí Světového poháru v kategorii C1. Na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně vybojoval zlatou medaili, v Atlantě 1996 získal stříbro. Sportovní kariéru ukončil v roce 2000, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.