Mamánek Pája z kulinářské reality show v obklopení žen. Amatérský kuchař ukázal maminku a řekl, jak vychovává dcery

Pavel Švec se svou matkou
Pavel Švec se svou matkou
Foto: Se svolením Pavla Švece
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Diváci televizní show amatérských kuchařů byli přesvědčení, že Pavel Švec je typickým »mamánkem«, který ještě neopustil rodinné hnízdo a pro maminku by se rozkrájel. "Byla to trošku součást scénáře," řekl se smíchem pro ŽivotvČesku.cz muž, který s půvabnou partnerkou Kristýnou vychovává dvě dcery.

Pavle, musíme povídání musíme začít u vaší maminky. Všichni televizní diváci ví, že na ni nedáte dopustit, ale nikdo neví, co je jejím nejoblíbenějším jídlem. Prozradíte nám to?

To »mamánkovství« byla trochu součást scénáře (potutelně se usmívá). Nejoblíbenější jídlo mojí maminky je svíčková a pravá uleželá česká rybí polévka.

Někteří vaši kolegové a kolegyně ze soutěže rozjeli kariéru v kuchyni a zkouší se vařením živit. Vás to nenapadlo? Co dnes vlastně děláte?

Jsem profesionální muzikant a pokračuji v tom, co jsem dělal už před soutěží. Živím se hrou na hudební nástroje, mým oborem jsou bicí nástroje. Hraji v muzikálech, učím na základní umělecké škole, hraji v kapelách na plesech a svatbách, mám za sebou gospelové projekty s Američany i latinskoamerické projekty, hraji vše od jazzu po rock.

Vaříte tedy jen pro radost? Nenapadlo vás, že se vydáte na profesionální dráhu s vařečkou a hrncem?

Moje vaření zůstalo v amatérské rovině a doufám, že to tak bude i nadále. Vařím si pro radost a byl bych rád, kdyby na mě diváci vzpomínali jako na amatérského kuchaře. Vařím pro rodinu, občas pro kamarády, občas na nějakou oslavu, dělám to, protože mě to prostě baví. A co mě baví opravdu hodně, tak je vaření ve velkém.

Pochlubte se, co je vaše nejsilnější parketa, na jaké jídlo jste fakt pyšný a máte ho, jak se říká, v malíčku?

Řekl bych, že dominuji v tom, co se nazývá českou kuchyní. Baví mě polévky a omáčky, na Facebooku mám i stránku s názvem Polévka je grunt.

Co jste si ze soutěže amatérských kuchařů odnesl? Cítíte, že vás vaření před televizní kamerou posunulo dál?

Soutěž mi dala nový pohled na způsob vaření. Dala mi různé technické postupy, více přemýšlím o tom, jak suroviny k vaření nakupovat. Určitě jsem získal i nějaké další zkušenosti v kuchařském oboru. Rozhodně nelituji, že jsem šel štěstí do soutěže zkusit. Také musím říct, že celá finálová šestnáctka jsme pořád v kontaktu, takže MasterChef mi dal i kamarády.

S partnerkou Kristýnou vychováváte dceru Viktorii. Až se jednou bude rozhodovat mezi hudbou a vařením a bude po vás chtít otcovskou radu, co jí doporučíte?

Možná se to neví, ale dcery mám už dvě. Viktorii je rok a půl a Emilie se narodila před čtyřmi měsíci. Až za mnou dcery jednou přijdou, tak jim rozhodně doporučím oboje. Vzhledem k tomu, že oba obory mám rád, tak dcery takto vychovávané budou a už vlastně i jsou. Já umím posoudit, kdo má hudební nadání, kdo má sluch, kdo umí vnímat rytmus, jsem rád, že tohle je na Viktorii už vidět, že to v sobě má. Když se budou chtít věnovat hudbě, tak je v tom budu podporovat, když vaření, tak jim v tom také nebudu bránit, bez jídla by přeci člověk nepřežil a umřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.