Manévry kolem Miloše Zemana: Policie vyšetřuje zfalšovaný podpis a zpřísnila ochranu prezidenta. Promluvil Andor Šándor

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2021

Ústřední vojenská nemocnice má obavy o soukromí a život prezidenta republiky Miloše Zemana (77). Kvůli tomu, že k prezidentovi pronikla nezvaná návštěva, požádala nemocnice o pomoc policisty. Kriminalisté také vyšetřují, zda někdo nezfalšoval podpisy na dekretu, který veřejnosti ukázal šéf Sněmovny Radek Vondráček (47) s tím, že jej podepsal Miloš Zeman. "Požadavek vedení Ústřední vojenské nemocnice lze interpretovat jako nespokojenost se způsobem ochrany prezidenta," okomentoval situaci v nemocnici pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64).

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) tvrdí, že ve čtvrtek navštívil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) prezidenta Miloše Zemana. Po setkání předseda Sněmovny novinářům ukázal dokument, který údajně podepsal prezident a který svolává schůzi nové Sněmovny na 8. listopadu. Po výstupu Radka Vondráčka se věci daly do pohybu.

Policie České republiky uvedla, že ji vedení ÚVN požádalo o ochranu pana prezidenta, aby se k jeho lůžku nedostávaly osoby bez vědomí ošetřujícího lékaře. Takovou osobou byl právě Radek Vondráček, kterého do nemocnice dovedl hradní kancléř Vratislav Mynář (54). Nemocnice uvedla, že návštěva proběhla bez souhlasů lékařského týmu.

"Já jsem se zřejmě naivně domníval, že pan prezident je chráněn ochrankou, kterou má. Tedy ochrankou, která patří pod Policii České republiky. To tedy ukazuje, že buď není chráněn dostatečně, nebo se někdo snaží obejít ochrannou službu pana prezidenta. Když je tam ochranka pana prezidenta, tak někteří lidé z okruhu hlavy státu se s nimi znají, takže mohou v zásadě realizovat něco, co se stalo včera, tedy že někdo přivedl pana Vondráčka k panu prezidentovi, aniž o tom věděl ošetřující lékař. Jeden útvar je na ochranu ústavních činitelů, ochranka pana prezidenta je pak další útvar, ti jsou odpovědní za ochranu pana prezidenta. Požadavek nemocnice na další ochranu jasně říká, že z pohledu vedení nemocnice ta ochrana je nedostatečná. Požadavek vedení Ústřední vojenské nemocnice lze interpretovat jako nespokojenost se způsobem ochrany prezidenta. Mně osobně to přijde už celé zbytečně vyhrocené, ale neznám pozadí a řeknu vám, že ho ani znát nechci," pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci okomentoval bezpečnostní expert Andor Šándor. Požadavek nemocnice budí dojem, že pacienta je nutné chránit i před jeho spolupracovníky, kteří k němu vodí návštěvy z politického prostředí.

Horko je ale také kolem podpisu na listině, kterou Miloš Zeman svolal schůzi nové Sněmovny na 8. listopadu. Tedy na nejzazší možný termín, kdy by se musela sejít, i kdyby ji prezident nesvolal.

Od čtvrtečního večera u části veřejnosti panují pochyby, zda Zemanův podpis na listině je pravý. Část veřejnosti zaregistrovala, že podpis, který Radek Vondráček novinářům ukázal, se odlišuje od toho, jak se Miloš Zeman podepisoval v minulosti.

Poté, co listinu Radek Vondráček ukázal novinářům, bylo ve čtvrtek na Vrchní státní zastupitelství v Praze podáno trestní oznámení pro podezření, že v případě ústavně důležitého dokumentu byla padělána úřední listina. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro Seznam Zprávy potvrdila, že podpisem se bude zabývat policie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.