Manžel viroložky Pekové: S virem by se mohlo chodit i do práce, byl by jen lékařský dohled

Viroložka Soňa Peková
Viroložka Soňa Peková
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2020

Mnozí mají v živé paměti vyjádření viroložky Soni Pekové, která je přesvědčena, že žádná druhá vlna epidemie nebude. Ono totiž stanovit přesně, co je první a co druhá vlna, je poměrně obtížné. Aktuálně se Česko potýká s vysokým počtem nakažených a od pondělí začne platit nouzový stav. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila manžela viroložky Soni Pekové, který je nejen lékař, ale pracoval i jako epidemiolog a vyjádřil se, v čem vidí největší problém v souvislosti s koronavirem.

Miroslav Pek je přesvědčen, že virový druh SARS-CoV-2 je nebezpečný koronavir, ale není jediný na světě. Klinické případy v Česku sice narůstají a představují riziko, že může být zatížen zdravotnický systém, ale valná většina nakažených má mírný průběh nemoci. Mnozí o něm ani neví.

"Počet pozitivních případů se zjišťuje na základě PCR testu. Tedy, kdo má v sobě vir, je nemocný. Ale podle mě by měla existovat jasná definice případů (case definition - pozn. red). To znamená, že nakažení jsou všichni, kdo mají pozitivní test, ale přitom u těch lidí se liší průběh onemocnění, kolik viru v sobě mají a domnívám se, že současné pojetí, jak se vyhodnocuje počet nakažených, není zcela adekvátní," řekl pro ŽivotvČesku.cz manžel známé viroložky Miroslav Pek s tím, že v tuto chvíli nejde vůbec hodnotit, co je z hlediska zamezení šíření nákazy správné a co nikoliv.

"Až tak za dva roky to budeme vědět. Podle mě současný systém karantény je až příliš silný. Je to jen můj názor, ale místo karantény je na místě spíše otázka, proč neudělat třeba jen lékařský dohled. To znamená, že by lidé bez klinických příznaků mohli dál chodit do práce, a to za předpokladu nějakých striktních hygienických opatření a ve chvíli, kdy začne docházet k nějakým klinickým příznakům, tak se k tomu člověku bude přistupovat, že je infekční. Myslím to ve smyslu, že si nejsem jistý, zda plošné zavírání škol, stovky a tisíce lidí v karanténě a další závažná opatření, je ideální model," dodal pro ŽivotvČesku.cz lékař Miroslav Pek, který ale zdůraznil, že jde o ryze jeho soukromý názor, který není konfrontační s tím, co aktuálně ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se zamezením šíření viru nařídilo a chystá.

Od pondělí 5. října začne platit pro Českou republiku nouzový stav. Od zavedení mimořádného stavu si vláda slibuje, že reprodukční číslo klesne pod jedna celá a dojde k zabránění zahlcení zdravotnického systému. Ten ohrožuje i zvýšená míra infikovaných i mezi zdravotníky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.