Manželka Petra Kellnera: Popsala problémy dětí z movitých rodin. Zmínila chudobu, odhalila střípek soukromí

Miliardář Petr Kellner
Miliardář Petr Kellner
Foto: Profimedia.cz

Jaký byl přesně nejbohatší Čech Petr Kellner, který zahynul ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce? O tom ví jen jeho nejbližší přátelé a rodina. V byznyse šlo o nekompromisního vizionáře, v soukromí o člověka, pro kterého byla rodina na prvním místě. Jeho manželka Renáta alespoň na malém střípku z mozaiky života úspěšného podnikatele vydala, o čem v soukromí společně s ní přemýšlel. "Po narození našich dětí jsme, podobně jako většina rodičů, přemýšleli, jak budeme naše děti vychovávat," uvedla v úvodním slovu na webu Nadace manželů Kellnerových.

Při pádu vrtulníku na Aljašce asi 80 km východně od města Anchorage zemřel nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Petr Kellner a čtyři další lidé. K nehodě došlo v sobotu večer ve 22. hodin tamního času.

Petr Kellner po sobě zanechal milovanou manželku, syna Petra a z druhého manželství také tři dcery. Pečlivě budovanou neviditelnost mu v posledních letech mírně narušovala dcera Anna, která je v Česku úspěšnou parkurovou jezdkyní.

O soukromí Petra Kellnera se toho obecně moc neví. Snad zcela vzácně se jeho manželka Renáta vyjádřila slovy, která napsala v roli předsedkyně správní rady v úvodním slovu na webu Nadace manželů Kellnerových:

"Po narození našich dětí jsme, podobně jako většina rodičů, přemýšleli, jak budeme naše děti vychovávat. Do jakých budou chodit škol, jak jim pomůžeme překonat chvíle, kdy začnou poznávat, že naše materiální bohatství je svého druhu společenské stigma. Tehdy jsme si uvědomili paradoxní věc: problémy dětí z movitých rodin při začleňování mezi ostatní mohou být nakonec velmi podobné problémům dětí z velmi chudých poměrů. A právě tato myšlenka stála v roce 2002 u vzniku našeho prvního velkého projektu - založení gymnázia Open Gate, kde společně studují talentované děti z dětských domovů nebo z finančně znevýhodněných rodin z celé České republiky s těmi, kterým školné platí rodiče."

Dcera tragicky zesnulého Petra Kellnera (†56) je partnerkou majitele energetického kolosu EPH Daniela Křetínského (45). O seznámení s miliardářem Anna Kellnerová (24) v minulosti uvedla, že ke vztahu výrazně pomohly byznysové schůzky jejího otce. "Vztahy mezi rovnými kategoriemi jsou pochopitelné, vztahy mezi nerovnými kategoriemi vedou k zamindrákování," uvedl pro ŽivovtvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš, že je logické, když si člověk hledá sobě rovného.

Kellner si celý život hlídal své soukromí, do kterého si nikoho nepouštěl. Neúčastnil se veřejného života a neposkytoval rozhovory. V médiích je i poměrně málo jeho fotografií. Soukromí si střeží i jeho manželka Renáta.

Nejbohatší Čech, ačkoliv mohl své děti brát na luxusní dovolené do pětihvězdičkových resortů, jim každoročně alespoň jednou připomínal, jaké bylo jeho dětství pod indiánským týpí. "Jednou za rok s dětmi jedeme. Jsme taková parta z turistického oddílu, známe se pětatřicet let. Ukážeme dětem, jací jsme vlastně byli, jak se dělají ohně. Je to hrozně příjemné," řekl v roce 2007 zesnulý podnikatel pro MF Dnes.

Téhož roku hovořil i o vlastních hodnotách a řekl, že na prvním místě je pro něj rodina. S věkem začal chodit dřív domů z práce a u večeře se mohl sejít s dětmi, kterým před spaním četl pohádky. Kdyby si měl vybrat mezi pracovní schůzkou a večerem s ratolestmi, jeho volba by byla jasná. "Samozřejmě, že bych šel raději uspat děti. Prostě si to jinak zorganizuji. Ten mítink bude buď v sedm večer, nebo další den ráno, ne ve stejný čas, kdy uspávám děti," řekl Petr Kellner v rozhovoru pro Hospodářské noviny a dodal, že každému, komu se narodí děti a vychovává je, se změní pohled na svět.

Začínal jako obchodník s kopírkami, do nejvyšší ligy bohatých vstoupil ovládnutím České pojišťovny. Tvář Petra Kellnera byla veřejnosti dříve známá hlavně z fotografií výročních zpráv jeho vlastní firmy PPF, byl suverénně nejbohatším občanem České republiky. Podle zahraničních médií zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce.

Dětem se Petr Kellner snažil vštípit, že si mají vážit všeho, co mají. "Mýma očima jsem ten, který jim všechno dopřeje. Očima dětí jsem přísný otec. Snažím se je učit znát hodnotu peněz a nemít všechno hned na zavolání. To je pro děti strašně důležité," doplnil pro MF Dnes a dodal, že pro jeho děti nebyl majetek přední. Důležitější pro ně i pro něj bylo, že přijde včas domů, podepíše úkoly, přečte jim pohádku a ráno je odveze do školy.

Život hollywoodských hvězd je pod drobnohledem celosvětových médií. Velkou pozornost vždy ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu