Martin Stropnický se v Tel Avivu setkal s proruským aktivistou Jovanovičem. Je to hlavně ostuda, říká diplomat Petr Kolář

Martin Stropnický
Martin Stropnický
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2023

Velvyslanec Martin Stropnický (66) se v Tel Avivu setkal s proruským aktivistou Žarkem Jovanovičem. Tuto návštěvu zkritizoval mimo jiné ministr zahraničí Jan Lipavský (37). Pro ŽivotvČesku.cz známý diplomat Petr Kolář odpověděl na otázku, zda muži, který se právě rozvádí s herečkou Veronikou Žilkovou (61), hrozí nějaký postih. "Myslím, že to bude především pro ostudu," uvedl.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský zkritizoval Martina Stropnického za setkání s proruským aktivistou Žarkem Jovanovičem. Na Twitteru dnes uvedl, že takovou návštěvu považuje za vážné pochybení a o dalším postupu rozhodne příští týden.

"Přijetí takové návštěvy považuji za vážné pochybení pana velvyslance. Jeho úkolem je svědomitě reprezentovat českou diplomacii, což je rozhodně v rozporu s tím, že se setkává a fotografuje s čelními představiteli proruské dezinformační scény," uvedl Lipavský pro Českou tiskovou kancelář. Doplnil, že požádal o detailní zápis včetně toho, proč přijal delegaci v tomto složení.

Setkání Stropnického s delegací vedenou poslancem SPD Janem Hrnčířem vyvolalo vlnu kritiky. Nakolik je namístě, pro ŽivotvČesku.cz rozebral mezinárodně uznávaný diplomat Petr Kolář. "Myslím, že je to chyba, pan velvyslanec by měl věnovat pozornost tomu, jací lidé k němu chodí na ambasádu. Kdybych byl na jeho místě, pokud by měla dorazit návštěva vedená někým z SPD, asi bych byl opatrný," okomentoval nově vzniklou kauzu.

Podle něj však ministru Stropnickému pravděpodobně žádný závažný postih nehrozí. "To určitě ne. Pan Jovanovič je sice kontroverzní, ale pokud vím, tak nebyl nijak odsouzen ani nic podobného, takže to není nic, za co by se vyhazovalo. Možná si s ním promluví ministr zahraničí, ale nejspíš z toho bude jen ostuda," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz se pokusila kontaktovat také herečku Veroniku Žilkovou, která se s Martinem Stropnickým momentálně po 18 letech manželství rozvádí. Do doby vydání článku se ji však nepodařilo kontaktovat. Již v minulosti však vyjádřila pochybnosti o tom, zda je pro výkon funkce diplomata skutečně kompetentní.

"Stropnický porušil jakýsi služební diplomatický zákon. Jeden ze zásadních bodů je, že z bezpečnostních důvodů nesmí diplomat začít poměr se svým spolupracovníkem," uvedla pro ŽivotvČesku.cz nedávno v souvislosti s důvodem, který vedl k rozpadu jejich vztahu. Diplomat si totiž během pobytu v Izraeli začal poměr se svou podřízenou, o třicet let mladší Markétou Horňákovou.

Žarko Jovanovič je jedním z předních českých dezinformátorů, sám se označuje za agenta Kremlu a účastní se řady protisystémových demonstrací. Provozuje také internetovou televizi Raptor TV, která se podílí na šíření dezinformací a konspiračních teorií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.